Son Dakika

ABD 1948’den beri aynı: Yine oyalıyor

Amerika Türkiye’yi ‘Marshall planı’na dahil ederek ‘müttefik’ ilan ettiği 1948 yılından beri, ‘oyalama’ taktikleriyle bölgedeki politikasını adım adım uyguluyor.
ABD 1948’den beri aynı: Yine oyalıyor

Suriye’nin kuzeyinde kurulacak ‘güvenli bölge’ için aynı süreç işletiliyor. Pentagon, ‘güvenli bölge’ ifadesini kullanmadan ‘atılacak adımlar takvime yayılacak’ diyerek ‘oyalama’ sinyali verdi.

Pentagon Sözcüsü Sean Robertson, yazılı açıklamayla ABD ile Türkiye’nin Suriye’de güvenli bölge oluşturulması konusundaki anlaşmasını değerlendirdi. “Güvenli bölge” ifadesinin kullanılmadığı o metinde Robertson, şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye ile konuşuyoruz”

Ankara’da bu hafta yapılan askeri görüşmelerde, Suriye’nin kuzeydoğusunda NATO müttefikimiz Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerine cevap verecek sürdürülebilir bir güvenlik mekanizmasının kurulmasına yönelik ilerleme sağlandı. Bu bağlamda planlama ve uygulamaya devam edebilmek için Türkiye’de bir ‘ABD-Türkiye Müşterek Harekat Merkezi’ kurmayı amaçlıyoruz. Güvenlik mekanizması kademeli olarak hayata geçecektir. 

ABD, bazı adımları hemen atmaya hazırlanmaktadır ve bu konuları Türkiye ile konuşmaya devam etmektedir. Pentagon sözcüsü Sean Robertson, bazı operasyonların yakın zamanda başlayacağını belirterek "Şu an Türk askeri muhataplarımızla birlikte ortak Koordinasyon Merkezi için seçenekleri gözden geçiriyoruz. ABD, Türkiye ile istişareler sürerken bazı eylemleri hızla başlatmaya hazırlanıyor" dedi.

Görüş ayrılığı sürüyor

Söz konusu güvenli bölgenin uzunluğu ve derinliği konusunda ise belirsizlik sürüyor. Çarşamba günü kapalı kapılar ardında yapılan toplantılarda, askerlerin devriye güzergahı, ikmal ve lojistik hatları gibi konularda görüş birliğine varıldığını bildirilmişti. Güvenli bölgenin Türkiye sınırından kaç kilometre derinlikte kurulacağı konusunda ise görüş ayrılıklarının aşılamadığı belirtiliyor.

Türkiye 40 km derinlikte kararlı

ABD askerlerinin derinliğin Türkiye sınırından itibaren 15 kilometre olması ve bu bölgenin silahlı terörist unsurlardan arındırılmasını teklif ettiğini bildirdi.

Bu teklifi kabul etmeyen Türk heyetinin, derinliğin 40 kilometre olmasını istediği aktarıldı. İkinci bir seçenek olarak Türkiye'nin güvenli bölgenin sınıra 32 kilometre mesafedeki Rakka-Halep-Haseki otoyoluna kadar uzanmasını istediği belirtiliyor.

“Gözden geçiriyoruz”

Pentagon sözcüsü Sean Robertson, bazı operasyonların yakın zamanda başlayacağını belirterek "Şu an Türk askeri muhataplarımızla birlikte ortak Koordinasyon Merkezi için seçenekleri gözden geçiriyoruz. ABD, Türkiye ile istişareler sürerken bazı eylemleri hızla başlatmaya hazırlanıyor" dedi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.