Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

ABD, DAEŞ’i erken öldürmenin pişmanlığını yaşıyor

ABD, DAEŞ’i erken öldürmenin pişmanlığını yaşıyor

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Giresun Üniversitesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Milli Mücadelede Milli Savunma Paneli’ne konuştu. Bölgedeki terör yapılanmasına değinen Bakan Canikli, emperyalist güçlerin terör koridoru planlarının, Türkiye’nin itirazları ve kararlı uygulamaları sayesinde gerçekleşmediğini ifade etti.

“DAEŞ ile mücadele” algısı yaratmaya çalışıyorlar

DAEŞ ile mücadele adı altında PYD/PKK’yı silahlandıran ABD’yi eleştiren Canikli, bölgenin DAEŞ’ten temizlenmesi için bir tane silah sıkılmadığını, DAEŞ’in kendinin bırakıp gittiğine dikkati çekti. Canikli, “Bunu çok net bir şekilde söylüyoruz ve tüm dünyanın gözü önünde BBC’nin canlı yayını ile hep birlikte izledik, tüm dünya izledi. DEAŞ militanları oradaki koalisyon kuvvetlerinin gözetiminde ve PKK/PYD’nin uygulamasında oradan çıkıp başka yerlere gitmelerine müsaade edildi.” diye konuştu.

“Terör örgütleri birlikte hareket ediyorlar”

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında ağır darbe alan PYD/PKK’lı teröristlerin, TSK ve ÖSO ile savaşmak şartıyla DAEŞ’li teröristleri esir bıraktığını belirten Canikli,  “Bunları yaşıyoruz, yakalanan, ele geçen teröristlerden hem PYD teröristlerinden, eski DEAŞ öyle söyleyelim, sakalını kesiyor geçiyor PYD’nin, YPG’nin, PKK’nın saflarına, birlikte hareket ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Biz halledelim diyoruz, ona da yanaşmıyorlar”

“Biz de diyoruz ki DEAŞ kalmadı, siz kendiniz diyorsunuz, neyin mücadelesi daha, hangi DEAŞ’ın mücadelesi, varsa biz halledelim.” diyen Bakan Canikli, Hiç kimseden bir talebimiz yok, biz halledelim diyoruz ona da yanaşmıyorlar.” dedi.

Münbiç’ten ve Fırat’ın doğusundan bin 700 YPG/PKK teröristinin Afrin’e geçtiğini doğrudan Amerikalıların ifade ettiğini aktaran Canikli, şunları kaydetti:

“Hemen peşinden de Deyrizor bölgesinin o tarafta DEAŞ olarak tanımladıkları, DEAŞ’lı teröristler olarak tanımladıkları bazı terörist unsurların saldırılarından bahsettiler. Yani demek istiyorlar ki ‘Siz Afrin operasyonunu yapıyorsunuz, benim DEAŞ’la birlikte mücadele ettiğim, ortak olduğum gruplar yani YPG/PYD onlar da oradakilere yardım için gidiyor. Öyle olunca DEAŞ’la mücadelede zafiyet ortaya çıkmaya başladı, tekrar DEAŞ unsurları sağda solda ortaya çıkmaya başladı’. Biz de inandık. Yani artık kargalar bile güler denir ya, o noktadayız.”