Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

ABD savaş gemisi USS Ross 71 Marmaris’e geldi

ABD savaş gemisi USS Ross 71 Marmaris'e geldi

ABD Deniz Kuvvetlerine bağlı USS Ross 71 muhrip savaş gemisi, Doğu Akdeniz’deki görevi sırasında personel dinlendirme ve lojistik ihtiyaçlarını gidermek için Marmaris’teki Aksaz Deniz Üssü’ne liman ziyaretinde bulundu.

Hava ve su üstüne güdümlü mermi atabilen en yeni füze savunma sistemine sahip 170 metre uzunluğundaki USS Ross 71, 200 personeliyle Aksaz Deniz Üssü’ne römorkörlerle çekilerek limana demir attı.

19 Haziran 2015 tarihinden bu yana Doğu Akdeniz’de görev yapan savaş gemisine, Yarbay Russell Coldwell komuta ediyor.

Aksaz Deniz Üssü Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, son dönemde yaşanan gelişmelerin dost ve müttefik ülkelerin birlikte hareket etmelerini zorunlu hale getirdiği belirtildi.

Tehditlere karşı caydırıcılığın olmazsa olmaz olduğunu vurgulanan açıklamada, ABD Deniz Kuvvetlerine ait Ross 71 muhribinin sahip olduğu füze savunma imkan ve kabiliyetleri ile bölge güvenliğine önemli katkı sağladığı ve bu katkının ABD’nin Türkiye ile askeri iş birliğinin en üst düzeydeki göstergelerinden birisi olduğu ifade edildi.

Açıklamada, Türk Deniz Kuvvetlerinin Doğu Akdeniz’de barış ve istikrar ortamının sağlanması maksadıyla hem NATO hem de Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında bölgesel güvenliğe önemli katkı sağlayarak, bölgedeki deniz harekatlarına etkin katılım yaptığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Bölgedeki başta ABD olmak üzere diğer dost ve müttefik ülke deniz kuvvetleri unsurları ile sık sık eğitim ve tatbikatlar icra ederek karşılıklı çalışabilirlik geliştirilmektedir. Bu kapsamda yakın geçmişte çok uluslu olarak bizim planladığımız Doğu Akdeniz-2015 Tatbikatı ile NATO Trident Juncture-2015 Tatbikatı’na iştirak edilmiştir. NATO Daimi Deniz Görev Grupları ve dost ülke deniz kuvvetleri unsurları ile çeşitli fırsatlardan istifadeyle kısa süreli eğitimler icra edilmiş, etkin çaba harekatına iştirak edilmiş ve edilmektedir. Ayrıca Türk Deniz Kuvvetlerinin en büyük milli tatbikatlarından olan Denizkurdu-2015 Tatbikatı’nın bir bölümü Doğu Akdeniz’de yapılmıştır.”

ABD savaş gemisi  USS Ross 71, akşam saatlerinde bağlı bulunduğu Aksaz Deniz Üssü’nden ayrılacak.

Etiketler