Son Dakika

ABD’ye artık güvenilmez!

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Amerikan Foreign Policy için kaleme aldığı makalede, dünyanın Washington’un ekonomik saldırılarına karşı kendini koruması gerektiğine vurgu yaparak, ABD’ye karşı işbirliği çağrısında bulundu.
ABD’ye artık güvenilmez!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Amerikan Foreign Policy dergisi için “ABD’nin küresel ekonomiyi yönetmesine güvenilemez” başlıklı İngilizce bir makale yazdı. Bakan Albayrak, makalesinde ABD’nin dünya ekonomisini tehdit eden hamlelerini ele aldı, çözüm yollarını irdeledi.

“EN HAYAL KIRICI AN”

ABD’nin Türkiye’ye yönelik saldırısını ardından dünyanın kendisini Washington’dan koruması gerektiği gerçeğinin ortaya çıktığını dile getiren Bakan Albayrak, “Bu ağustos ayında Türkiye ekonomisi küresel haberlerin ana konusu oldu. Bunun sebebi, global ekonomik sistemdeki en büyük oyuncu olan ABD tarafından Türk ekonomisine yapılan sistematik saldırıydı. Bu, Türkiye ve ABD arasındaki ittifak tarihinin en hayal kırıcı anlarından biri oldu. ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetimi, NATO üyesi bir ülkenin ekonomisine alenen yaptırımlar ve tarifelerle saldırdı” dedi.

EKONOMİ GÜCÜNÜ GÖSTERDİ

Albayrak, Türkiye ekonomisinin başarısını da paylaştı. ABD’nin saldırısına rağmen Türkiye ekonomisinin ayakta kaldığını ifade eden Bakan Albayrak, “Türk ekonomisi, negatif propaganda ve finansal sistemine yapılan saldırılar karşısında gücünü ortaya koydu. Türk lirasında geçen ay yaşanan değer kaybına, hiçbir ekonomik göstergenin ya da makroekonomik verinin neden olmadığını vurgulamak önemli. Bu süreçte, Türkiye’nin finansal yapısı ve bankacılık sisteminde, önemli hiçbir değişiklik yaşanmadı” ifadesini kullandı.

“İŞBİRLİĞİ YAPALIM”

Dünyanın karmaşık sınamalarla yüzleştiğini, Trump yönetiminin ekonomik ve ticarete yönelik kısıtlamalarının bunun alt kümesi olduğuna vurgu yapan Albayrak, şu sözlerle ABD’ye karşı işbirliği çağrısı yaptı:

“Tek taraflı yaptırımlar, ticaret savaşlarının kışkırtılması ve ekonomik silahların rastgele kullanımı, bir başka küresel krize yol açabilir. Bu önemli kavşakta, dünya genelindeki gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, potansiyel krizlerin ve finansal saldırıların üstesinden gelebilmek için güçlü ve kurumsallaşmış işbirliğine ihtiyaç duyuyor. Türk ekonomisine yönelik saldırı, ekonomik gücün siyasi bir silah olarak şuursuzca kullanılmasının nasıl ciddi küresel risklere yol açabileceğinin bir örneği olarak ele alınmalı. Şimdi, diğer ülkeler Türkiye ile birlikte hareket ederek gelecekteki yapay krizlere karşı ortak bir strateji geliştirmeye katkı sağlayabilir.” Albayrak, ayrıca IMF’ye başvuru olmayacağını bir kez daha söyledi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.