Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Adana mutabakatı nedir? Adana mutabakatı maddeleri nelerdir?

Türkiye’nin kendi sınırını ABD eliyle kurulan terör ordusundan temizlerken rejimle YPG’li teröristlerin el sıkıştığı tabloda Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov çözüm için Adana Mutabakatı’nı gündeme getirdi. Peki, Türkiye Suriye arasında 1998’de imzalanan Adana mutabakatı nedir ve Adana mutabakatı maddeleri nelerdir? Diriliş Postası Haber Müdürü Muhammed Şimşek, sizler için Adana Mutabakatı nedir sorusunun yanıtını ve mutabakat detaylarını inceledi.

Muhammed Şimşek
Adana mutabakatı nedir? Adana mutabakatı maddeleri nelerdir?

Suriye’deki iç savaş yangınını fırsat bilen ABD’nin terör örgütü YPG/PKK ile kurduğu kirli ittifakın ortaya çıkardığı sınır tehditlerini ortadan kaldırmak isteyen Türkiye’nin geçekleştirdiği başarılı terör operasyonlarını durdurmak için Esed rejim askerlerinin piyon olarak ileri sürüldüğü bir ortamda gözler Rusya’ya çevrildi. İç savaşın neredeyse en başından bu yana Esed rejimine destek veren Rusya’nın Türkiye ile ilişkilerini zehirlemek istemeyeceği düşünülürken Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin Suriye topraklarından Türkiye ve diğer ülkelere karşı bir tehdit gelmemesi için adım atılmasından taraf olduklarını açıkladı. Peki, Türkiye Suriye arasında 1998’de imzalanan Adana mutabakatı nedir ve Adana mutabakatı maddeleri nelerdir?

ADANA MUTABAKATI NEDİR?

20 Ekim 1998’de imzalanan ve geçerliliği devam eden Adana Mutabakatı’nın, amacı Türkiye ile Suriye arasında terör sebebiyle gerilen ilişkilerini korumaktı. Türkiye’nin bütün uyarılarına rağmen terör örgütü PKK’nın Suriye’deki varlığının devam etmesi üzerine imzalanan mutabakat, dönemi ABD Başkanı Bill Clinton’ın devreye girmesi ve Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in arabuluculuğunda gerçekleştirildi.

2010 yılında adı “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Suriye Arap Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Terör ve Terör Örgütlerine Karşı Ortak İşbirliği Anlaşması” olarak değiştirilen ve sadece üç yıl geçerli kalan mutabakat 23 maddeden oluşuyor.

Adana mutabakatı nedir

Türkiye ve Rusya arasındaki görüşmelerle yeniden gündeme gelen Adana Mutabakatı, Şam yönetimine, Suriye topraklarından kaynaklanan terör faaliyetlerinin Türkiye’nin güvenlik ve istikrarını önlemesi için önemli sorumluluklar yüklüyor. (Anadolu Ajansı – Murat Usubaliev)

EN KRİTİK ADANA MUTABAKATI MADDELERİ NELERDİR?

Adana mutabakatının en kritik maddelerine göre:

  • Suriye kendi topraklarından Türkiye’nin güvenlik ve istikrarını tehlikeye atacak eylemlere izin vermeyecek. Suriye, PKK’nın silah, lojistik ve mali destek sağlamasına ve propaganda faaliyetlerine izin vermeyecek.
  • Suriye, PKK’yı terörist örgüt olarak ilan etmiştir. Suriye, diğer terör örgütlerinin yanı sıra PKK ve uzantılarının topraklarındaki faaliyetlerini yasaklamıştır.
  • Suriye, PKK’nın topraklarında eğitim kampı kurmasını ve ticari faaliyetlerde bulunmasını yasaklamıştır.
  • Suriye, PKK üyelerinin transit yollarla üçüncü ülkelere gitmesine izin vermeyecektir.
  • Suriye, PKK liderlerinin topraklarına girmesini engelleyecek ve gümrük yetkililerine bunun için talimat verecektir.

Mutabakat yıllar sonra ilk kez 23 Ocak 2019’da Moskova’daki Cumhurbaşkanı Erdoğan ile mevkidaşı Putin görüşmesi sonrası bir ara formül olarak Rus lider tarafından dile getirilmişti.

Adana Mutabakatı uyarınca Barış Pınarı Harekatı, Türkiye’nin yasal hakkı

Ürdünlü askeri uzman Emekli Tümgeneral Fayiz ed-Duveyri, Türkiye ile Suriye arasında yıllar önce imzalanan Adana Mutabakatı’nı hatırlatarak, Türkiye ile Suriye arasında 1998 yılında imzalanan Adana Mutabakatı uyarınca Türkiye, Suriye topraklarında terör örgütü PKK’ya operasyon düzenleme hakkına sahiptir sözlerini kullandı. Duveyri, konuyla ilgili açıklamasına şu sözlerini ekledi: “Mutabakat gereğince, Türkiye’nin ulusal güvenliği söz konusu ise gerekli önlemlerini Suriye içinde olsa bile belirli bir alana kadar alabilir.”

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri