Son Dakika

'Adnan Oktar' operasyonunda Oktar Babuna da gözaltına alındı

Kamuoyunda "Adnan Hoca" olarak bilinen Adnan Oktar ve grubu bu sabaha karşı İstanbul merkezli 5 ilde düzenlenen şafak operasyonuyla gözaltına alındı. Yakalanan isimler arasında Oktar Babuna da yer alıyor. Babuna, ilik bulma kampanyasıyla tanınmıştı.

'Adnan Oktar' operasyonunda Oktar Babuna da gözaltına alındı

Adnan Oktar ve grubundan yaklaşık 235 kişinin gözaltına alındığı operasyon sabaha karşı hava destekli olarak bir çok adres eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Suçlamalar arasında yaşı küçük çocuklara taciz, organize suç örgütü kurmak, uluslararası ajanlık, kara para aklama, tehdit ve şantaj yer aldığı polis operasyonunda Adnan Oktar ve grup üyelerinin kaldıkları adreslere gelen polisler 235 kişiyi gözaltına aldı. 

Operasyon kapsamında, kendi adına ilik bağışı kampanyası düzenleyererek adını duyuran Oktar Babuna da gözaltına alındı. 

Babuna, Adnan Oktar'ın televizyon programlarında sıklıkla boy gösteriyordu.

OKTAR BABUNA KİMDİR?

Oktar Babuna adını, 1999 yılının yaz aylarında kan kanseri olduğu ve tedavi için ilik nakli gerektiğini duyuran gazete ilanı ve başlattığı ilik kampanyası ile duyurdu. Kampanyada 160 bin kişiden ilik ve kan örneği alınmasının ardından örneklerin 120 bininin kaybolması suçlamasıyla dönemin Sağlık Bakanı Osman Durmuş tarafından hakkında soruşturma başlatıldı. Adnan Oktar ile bağlantısı olduğu, kan ve ilik örneklerinin ABD'ye gönderildiği iddialarıyla gündeme geldi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.