Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Afrin üzerinden yalan haberle algı yapıyorlar

Afrin üzerinden yalan haberle algı yapıyorlar

TSK’nın Afrin’deki terör örgütü PYD/PKK hedeflerine yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’na karşı PYD/PKK lehine Türkiye aleyhine sosyal medyada yürütülen algı operasyonlarının belirlenmesi ve önlenmesi için ne yapılmalı? Sosyal Medya Uzmanı Deniz Unay, bu konuyla ilgili bazı can alıcı noktalar üzerinden önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin kendi ulusal güvenliğini sağlamak amacıyla Afrin’e başlattığı “Zeytin Dalı” Harekâtını karalamak için her türden medya mecraları kullanılarak hem ulusal hem uluslararası kamuoyunun algılarıyla oynanıyor. Sosyal medyanın etkili bir silaha dönüştürüldüğü bu süreçte hakikat ile yalan olanın yerleri maksatlı çabalarla toplum zihninde yer değiştiriyor.

YABANCI MEDYA ÖZELLİKLE TERCİH EDİLİYOR

TSK’nınAfrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG yönelik yürüttüğü Zeytin Dalı “Harekâtının başlamasından bu yana özellikle yabancı medya üzerinden büyük bir algı operasyonuna maruz kalıyoruz. Kullanılan resimlerle, atılan manşetler ve içeriğindeki dil Türkiye’yi yabancı ülke ve vatandaşları gözünde suçlu ve kendilerini masum gösterme şeklinde yapılıyor” diyen Deniz Unay bunu bir örnek ile açıkladı: “Mesela; New York Times internet sitesi olarak dünyadaki trafiğinde ilk 1000 içerisinde olan bir site onun üzerinden her türlü algı yapılabilir. Amberin Zaman isimli sözde gazetecinin New York Times’daki yazısında ‘İki adam Türkler ve Kürtler arasındaki savaşı bitirebilir’ diyor burada iki adamdan kastettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan ve sözüm ona Terörist başı “Apo”. Bakın algıyı nasıl yapıyorlar öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile bir teröristi sanki birbirine denkmiş gibi gösteriyorlar ayrıca Afrin operasyonun sanki Kürt halkına karşı yürütülen bir savaşmış gibi tveriyor aynı zamanda Türk, Kürt çatışması varmış gibi gösteriyor. Bir başlık ile bakın nasıl bir algı yapıyorlar.”

Unay ayrıca, “Resimlerde dikkat çeken detay genelde New York Times bu tip haberlerde PKK/PYD veya Terörist başının resimlerini verir. Burada da bir algı yapıyorlar. Avrupa’ya bakınca bunlara özgürlük savaşçıları diyor. Avrupa parlamentosuna bunlar paçavralarıyla gidiyor, birçok sokak eylemlerine hiç ses çıkarmadılar. Bu adamlar Arap baharıyla beraber geziden sonra bize algı operasyonu yapıyorlar.” Türkiye’nin üzerinden yürütülen kara propagandaya dikkat çekiyor.

“GERÇEĞİ ÖĞRENMEK İÇİN NE YAPMALI?”

Her gün saatlerce zaman harcadığımız sosyal medyada maruz kaldığımız bu yalanlardan korunmak için bilinçli olmak gerekiyor. Bunun içinde her gördüğümüz paylaşıma inanmadan iletinin ister görsel ister yazılı olsun aslını araştırmak gerekiyor. Aslında bu ve buna benzer paylaşılan fotoğrafların gerçek olup olmadığını anlamak aslında çok kolay. Öncelikle resmin üstüne sağ tıklayarak resmi bilgisayarınıza kaydedin.Ardından images.google.com adresine gidin. Bu adres görsel arama adresi buraya resmi yüklediğinizde resmin ne olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Sosyal medya üzerinden bu tarz teröre destek veren suç unsuru olarak gördüğünüz ister profil isterse sayfalar olsun güvenlik güçlerinin ilgili adreslerine bildirebilirsiniz. Bu da ortalıkta dolaşan yalanların önüne set çekilmesini sağlayacaktır.

Her kullanıcı karşılaştığı bu gibi durumlarda aşağıdaki şu e-posta adreslerine bağlantı linki ve ekran görüntüsüyle bildirimde bulunabilir.

siber.onleme.arastirma@egm.gov.tr,

siber@egm.gov.tr,

siber.ankara@egm.gov.tr,

siber.istanbul@egm.gov.tr

“TÜRKİYE VE TÜRK MİLLETİ BARIŞCILDIR”

Türkiye aleyhindeki kara propagandayı deşifre eden Deniz Unay ayrıca, bu dezenformasyon faaliyetlerinin hakkaniyetsiz bir çaba olduğuna vurgu yaparak “Türkiye bu işi barışçıl çözmek için her türlü diplomatik kanalları sonuna kadar kullandı son ana kadar. Ne yazık ki bu girişimlerden sonuç çıkmadığı gibi bizi oyalama yoluna girildi üstelik birde terör örgütüne silah desteği sağlandı. Dünyada Türkiye’den daha büyük bir savaş karşıtı bir ülke, Türk milletinden daha büyük savaş karşıtı bir millet bulamazsınız. Türk milletinin tarihi belli 1000 yılın üzerinde bir tarihi var. Bu 1000 yıllık tarihinde katliammış, soykırımmış veya bu şekil menfaatleri için birilerinin canına kastetmekmiş bizim kitabımızda böyle işler yok. Bu millet Müslüman ve barışçı bir millettir.” ifadeleriyle meselenin aslını anlattı. Özellikle milli ve manevi meseleler üzerinden yapılan saldırıların karşılıksız kalmaması gerektiğine dikkati çeken Deniz Unay son olarak; “Bunun için sosyal medyada çalışmamız gerekiyor, sosyal meydanı yalnız bırakmamız gerekiyor. Sosyal medyada savunma pozisyonundan saldırı pozisyonun geçmeliyiz” sözleriyle yapıcı çabaların gerekliliğini artık zorunlu ihtiyaca dönüştüğünü söyledi.

Yalan haberler ve resimler kullanılıyor

Sosyal medyada Türkiye’ye yönelik yürütülen bu algı operasyonunun en önemli ayağı yalan haber ve sahte resimler olduğunu belirten Deniz Unay can alıcı bir örnek veriyor.

Unay, “Bakınız yalan olduğunu yerin ve zamanın tutmadığını bile bile sırf söylemlerinin altını doldurmak için sahte resim kullanıyorlar. İşte siz bir örnek;
Anadolu Ajansının 2016 yılındaki ödüllü fotoğrafını Afrin’de çekilmiş bir fotoğraf olarak paylaşıyorlar. Yalan olduğunu bile bile bu tarz paylaşımlar yaparak algı oluşturmaya çalışıyorlar. Bu yaptıkları paylaşımları binlerce kişi retweet yapıyor, robotik hesaplarla paylaşılıyor ve aramalarda ön sıraya çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri