Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Afrin’de alçak tuzak! Sivilleri canlı kalkan olarak kullandılar

Afrin’de alçak tuzak! Sivilleri canlı kalkan olarak kullandılar

Suriye’nin Afrin bölgesindeki PKK/KCK/PYD-YPG ve DAEŞ’li teröristleri temizlemek, bölge barışını tesis etmek amacıyla 20 Ocak tarihinde başlatılan Zeytin Dalı Harekatı Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu’yla başarılı bir şekilde sürüyor.

TSK ve ÖSO unsurlarınca, Suriye’nin Afrin bölgesinde yürütülen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, şehrin kuzeybatısındaki Racu beldesine bağlı Maskah köyünün teröristlerden temizlenmesi amacıyla operasyon düzenlendi.

Sivillerin elerini bağlayıp, çevrelerine mayın yerleştirdiler!

Operasyon sırasında, YPG/PKK’lı teröristlerce köyde, kapısı el bombasıyla tuzaklanan depoda, elleri bağlanarak çevresine mayın ve el yapımı patlayıcı yerleştirilen 80-90 yaşlarında 4 sivil belirlendi.  Elleri bağlanarak çevresine mayın ve el yapımı patlayıcı tuzaklanmış 4 yaşlı köylü, YPG/PKK’nın, Afrin’de sivilleri silah zoruyla kaçırarak canlı kalkan yaptığının kanıtı oldu.

Patlayıcılar imha edildi

Bunun üzerine, mayın ve el yapımı patlayıcı düzenekleri, Mayın ve El Yapımı Patlayıcı Tespit İmha Timi (METİ) tarafından etkisiz hale getirildi.

Depodaki düzeneklerin etkisiz hale getirilmesinin ardından askerlerin nezaretinde köyden çıkarılan 4 kişi, daha güvenli bir köye getirildi.

Türk askeri gelince teröristler kaçtı

Burada kendilerine kıyafet temin edilerek tüm ihtiyaçları karşılanan köylülerden Şükrü Osman, 5 yıl önce köylerini işgal eden YPG/PKK’lı teröristlerden birçoğunun, Türk askerlerinin geldiğini görünce kaçtığını söyledi.

Allah Türk askerinden razı olsun

Teröristlerin kaçarken kendisi, eşi, eşinin kardeşi ve bir yakınlarını depoya hapsettiklerini vurgulayan Osman, “Elimizi bağladıktan sonra etrafımıza patlayıcılar yerleştirdiler. Akşama doğru Türk askeri geldi ve bizi kurtardı. Bize yemek verdiler. Sonra da buraya getirdiler. Allah onlardan razı olsun.” diye konuştu.

“Türk askerini oğlum gibi sevdim”

Şükrü Osman’ın eşi Nazlı Osman da 4 çocuğu olduğunu ve onların YPG/PKK’dan korkttuğu için Türkiye’ye sığındığını dile getirdi.

Türk askerlerinin köye geldiği haberini alınca teröristlerin kendilerini bir depoya kapattıklarını belirten Nazlı Osman, “Eşim felçli. Hepimizi eve kapatıp gittiler, çok korktuk. Türk askeri geldi, bizi kurtardı. Sonra askerlerden biri başını dizime koydu. Onu oğlum gibi sevdim. Saçlarını okşadım. Allah hepsinden razı olsun.” dedi.

Hem Esed / Hamaney rejminin hem de YPG/PKK’nın zulmüne uğramış

Nazlı Osman’ın kardeşi Hasan Müslim de Halep’ten Beşşar Esed’in zulmünden kaçarak ablasının yanına sığındığını, burada da YPG/PKK’nın eziyet ettiğine dikkati çekti.

Gidecek yeri olmadığı için kalmayı sürdürdüğüne işaret eden Müslim, “Dün Türk askeri köye yaklaşınca YPG patlayıcılarla beraber bizi hapsetti. Askerler bizi kurtardı. Muayene ettiler, yemek verdiler. Sonra bizi bu köye getirdiler. Burada güvendeyiz. Ömrümüz olduğunca yaşayacağız. Allah Türk ordusundan razı olsun.” şeklinde konuştu.

Köylülerden Hüseyin Şeh Bekir ise 4 çocuğu olduğunu, eşini kaybettikten sonra çocuklarının Türkiye’ye sığındığını söyledi.

Teröristlerin kaçarken kendilerini depoya bomba tuzaklayarak kilitlediğini anlatan Bekir, Türk askerinin köye gelerek kendilerini kurtardığını kaydetti.

Bekir, “Terör örgütü YPG/PKK elimizde, avucumuzda ne varsa her şeyi aldı.” ifadesini kullandı.

Köyde 12 bomba düzeneği bulundu

Operasyon kapsamında, köyde benzer durumla karşılaşma olasılığı bulunan diğer evlerde de titizlikle arama yapıldı. 

Köyde toplam 12 bomba düzeneği bulunarak kontrollü imha edildi.

Olayın fotoğrafları, terör örgütünün sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını ve yardıma gelecek TSKunsurlarına da bu yöntemle zayiat verdirmek istediğini gözler önüne serdi.

TSK ve ÖSO unsurlarınca dün Maskah köyü YPG/PKK-DAEŞ’ten kurtarılmıştı.