Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Afrin’deki koruganlar teröristlerin yapabileceği iş değil!

Afrin’deki koruganlar teröristlerin yapabileceği iş değil!

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, YÖK Konferans Salonu’nda “Türkiye ve Dünya Güvenlik Politikaları ve Eğitim” konulu konferans verdi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin konuşan Orgeneral Akar, harekatın planlandığı şekilde devam ettiğini belirterek, “En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu iş olacak, diyoruz. Ölürsek şehit, kalırsak gazi, bunun sonu yok. Bunu bütün arkadaşlarımız içselleştirdi. Bir bütün halinde bu mücadele sürüyor. İnşallah bunu başarılı bir şekilde sonuçlandıracağız.” dedi.

“Devlet aklı olmadan yapılamaz”

Afrin’de teröristlerin sığınak olarak kullandığı yer altı yapılarına değinen Akar,  teröristlerin bu koruganları kendi imkanlarıyla yapamayacaklarını belirterek, “Bir devlet aklı olmadan, bir mühendislik hizmeti olmadan, bir projelendirme olmadan bunların tek başlarına böyle bir şey yapmalarının imkan ve ihtimali yok.” ifadelerini kullandı.

Sivil hassasiyeti en üst seviyede tutuldu

Harekat sırasında PYD/PKK’lı teröristlerin sivil kıyafeti giydiklerine de tanık odluklarını belirten Akar, “Bu şekilde ölenleri kendi yandaşlarına fotoğraflattılar, oradaki terörist ölüsü olmasına rağmen, sivil kıyafetli olmasından dolayı, ‘Siviller vuruluyor’ diye bunu servis yaptılar. Sivil kayıpların yaşanmaması için çok büyük dikkat gösterdik. Ayrıca Afrin’in boşaltılması sırasında da bazı teröristlerin çıkıyor olabilme ihtimaline karşı sivilleri vurmamak adına bir harekatı yönettik.” diye konuştu.

“Sivil halk için Kürtçe ve Arapça bildiri dağıtıldı”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, sivillerin Afrin’den çıkması için TRT’nin yardımıyla Afrin’de Kürtçe ve Arapça yayınlar yapıldığını belirterek, 50 bin ila 150 bin bildirinin atıldığını ifade etti. Akar, teröristlere “Bu işleri bırakın, teslim olun”, sivillere ise “Teröristlerden uzak durun.” mesajının yazılı olduğu ayrı ayrı ilanlar atıldığını söyledi. 

49 askerimiz şehit oldu

Orgeneral Akar, Zeytin Dalı Harekatı sırasında 49 kahraman Mehmetçiğimizin şehit olduğunu belirterek, “Onları bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum. Çok büyük kahramanlıklar var. 157 arkadaşımız, doktorların şaşkın bakışları arasında tekrar görevlerinin başına geldiler. Hiçbir torpile, hiçbir ısrara, hiçbir izaha gerek kalmaksızın, normal davransalar 45 gün istirahat alacak arkadaşlarımız.” diye konuştu.