Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Afrin’in Mikdad ve Ali Racu köyleri teröristlerden temizlendi

Afrin'in Mikdad ve Ali Racu köyleri teröristlerden temizlendi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve harekata destek veren Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Afrin’de terör unsurlarını temizlenmesi ve bölgede barış ile istikrarı kalıcı hale getirmek amacıyla başlattığı Zeytin Dalı Harekatı 34. gününde başarılı bir şekilde devam ediyor. Hava harekatı ve fırtına obüsleriyle terör mevzileri imha edilirken, TSK ve ÖSO’nun bölgedeki ilerleyişi sürüyor.

2 köy daha terörden arındırıldı

Harekat kapsamında TSK ve ÖSO birlikleri Afrin’in kuzeyindeki Bülbül beldesine bağlı Mikdad ve Ali Racu köylerini PYD/PKK’lı teröristlerden temizledi.

Sabah saatlerinde Cinderes’e bağlı Tell Dilur köyü de teröristlerden arındırılmıştı.

94 nokta teröristlerden temizlendi

TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekâtın başından bu yana terör örgütlerinin işgalindeki Afrin’in 5 beldesinde biri belde merkezi, 66’sı köy, 6’sı köy altı yerleşim ve 20’si stratejik dağ veya tepe, biri PKK’ya ait üs olmak üzere 94 noktayı örgütten kurtarmış oldu.

Teröristlerden temizlenen bölgelerin tam listesi ise şöyle:

“Bülbül beldesi merkezi, beldeye bağlı Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa, Bak Ubasi, Ali Kar, Şeyh Huruz, Ömer Simo ve Duraklı köyleri, Huruz Dağı, Darmık Dağı, Kurni Dağı, Havuz Tepesi ile Kürdo, Şeyh Huruz köyüne bağlı iki köy altı yerleşim; Racu beldesinde Ayn Batman Dağı, Tell Dilur, Yukarı Hacıkanlı, Aşağı Hacıkanlı, Derviş Obası, Hasan Kelkavi, Celeme, Mikdad, Ali Racu, Edamanli, Kude, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği, Alkana, Kırmızı, Karri, Şerbanlı, Şedya Harab Summak ve Hantalli köyleri, 687. Tepe, 915. Tepe, 740. Tepe ile 1027. Tepe; Şeyh Hadid beldesinde Cukali Favkani ve Orta Çakallı köyleri ile Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak köyü ve Hac Bilal köyü; Cinderes beldesinde Hacı İskender, Deyr Ballut, Hammam, Nisriyye, Dükkân, Eşkan, Arşali, Muhammediye, Divan Fevkani ve Divan Tahtani köyleri ve onlara hâkim 3 tepe ile Mersides, Nisriyye, Amara ve Kila Tepeleri, Sattuf evleri köy altı yerleşimi, üs olarak kullanılan Beyyada noktası; Şeran beldesinde Burseya Dağı, İkidam, Şeltah, Merseva, Serincek, Kastel Cündo, Dikmetaş, Zeytune köyleri ile Sirgaya ve Nebi Huri Tepeleri.” 

Bu bölgelere son birkaç günde Zeytune, Sorani, Çarkanlı, Arpaviran, Heyyani, Mervane, Heygece, Akanlı, Dayr Savvan, Uverka ve Karababa köyleri eklendi. 

Bölgede 300’ün üzerinde köy bulunuyor. Bu köylerin kontrolü her geçen gün terör örgütlerinin elinden alınıyor.

1829 terörist öldürüldü

TSK, Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı’nın başlangıcından bu yana 1829 teröristin öldürüldüğünü açıklamıştı.