Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ahıska Türkleri anayurtta

Ahıska Türkleri anayurtta

Bursa’dan üç otobüsle Erzincan’ın Üzümlü ilçesine gelen üçüncü Ahıska Türkleri kafilesini, Kaymakam Fatih Acar ve Belediye Başkanı Ahmet Sazlı karşıladı. Otobüslerden inen aileler birbirlerine sarılarak mutluluk gözyaşı döktü.
Bursa Ahıska Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Taş, Ahıskalı ailelerin çok mutlu olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ilgili bakanlara teşekkür ettiğini belirten Taş, şöyle konuştu:
“Mağdur ve mazlum olan Ahıskalılar’a sahip çıktılar. İnanıyorum ki bu bir başlangıçtır. Türkiye’de bulunan Ahıskalı Türklerin kimlik sorunları var. O kimlik sorunlarının çözüleceğine de inanıyorum. Dünyaya baktığımızda hiçbir mazlumun yanında Türkiye’den başka kimseyi göremiyoruz. Bu yüzden, Allah devletimize birlik, beraberlik, güç versin ki bütün mazlumlara sahip çıksın. Ülkemizde yaşayan 2,5 milyon Suriyeli var. Türkiye’den başka kimse sahip çıkmıyor. Dünyaya bakıyoruz nerede bir sıkıntı varsa, Türkiye orada. Bu yüzden bizlere de çok büyük görev düşüyor. Bizlerin de birlik beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor. Şer odakların oyunlarına düşmememiz gerekiyor. Ülkemize çalışarak bizim de katkı yapıp güçlendirmemiz gerekiyor.”
İlçeye gelen Ahıskalı Halit Eyübof da, çok mutlu olduğunu, Türkiye’nin kendilerine sahip çıktığını ve kendileri için yapılan evleri de çok beğendiklerini dile getirdi.
Aileler daha sonra kendileri için ayrılan evlere yerleştirildi.
Ukrayna’dan Türkiye’ye iki kafile halinde gelen 92 ailenin ardından, Bursa’nın İnegöl ilçesinde bulunan Ahıskalı 29 aile daha otobüslerle Erzincan’a getirilmişti.
ERZİNCAN

Etiketler