Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

AİHM, Estemirova davasını inceliyor

AİHM, Estemirova davasını inceliyor

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, “Memorial” İnsan Hakları Merkezi çalışanlarından Natalya Estemirova’nın cinayet davası ile ilgili şikayetleri incelemeye başladı. AİHM’deki Estemirova soruşturması ile ilgili açıklamanın Mart 2016’da yapılacağı bildirildi.
Memorial İnsan Hakları Merkezi Çeçenya temsilciliği çalışanlarından Natalya Estemirova, 15 Temmuz 2009’da kimliği belirsiz kişilerce Caharkale’de kaçırılmış ve İnguşetya’ya götürülerek öldürülmüştü. Katilleri halen bulunamadı. Rusya Başsavcılığı, Estemirova cinayeti davasının aydınlatıldığını düşünüyor. Savcılığa göre, cinayete hakkında uluslararası arama emri bulunan Alhazur Başayev karıştı. Savcılığın iddiasına göre, cinayetin sebebi, Estemirova’nın Başayev hakkında yazdığı yazılar ve Çeçemya yönetimini itibarsızlaştırması idi.
Estemirova’nın meslektaşlarına göre ise cinayetin sebebi, Natalya’nın bir insan hakları savunucusu olması. 10 Eylül 2011’de insan hakları savunucuları AİHM’ye, davanın soruşturulması sürecinde insan hakları ihlalleri yapıldığı şikayeti ile başvuruda bulundu. Memorial konseyi üyesi Oleg Orlov, şikayet dilekçesinde, mağdurların dava dosyalarına ulaşımının olmadığı ve bu sebeple “etkin bir soruşturma yürütemediklerinin” yazıldığını söyledi.
Memorial baş avukatlarından Kirill Koroteyev’in yaptığı açıklamaya göre, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Estemirova davasıyla ilgili inceleme 16 Kasım’da başladı.
Koroteyev, “Bu aşama, şikayet dilekçesinin görüşülmesi için önemli bir etap, mahkemenin şikayetimizi haklı bulduğu ve inceleme başlatmanın gerekli olduğuna hükmettiği anlamına geliyor” dedi.