Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

AİHM’den FETÖ sanığı baro başkanına Kovid-19 reddi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, FETÖ hükümlüsü eski Konya Barosu Başkanı Fevzi Kayacan'ın "cezaevinde koronavirüs bulaşma riski altında bulunduğunu" ileri sürerek yaptığı tedbiren tahliye talebini reddetti.

AİHM'den FETÖ sanığı baro başkanına Kovid-19 reddi

Konya 6. Ağır Ceza Mahkemesi taarfından FETÖ üyeliğinden 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Fevzi Kayacan, cezaevinde Kovid-19 bulaşma riski altında bulunduğunu savunarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu ve tedbiren tahliye talep etti.

TEDAVİYE RIZA GÖSTERMEDİ

Kayacan, başvurusunda, sağlık kontrolleri ve muayenelerin yapılmadığını, pandemi nedeniyle yargı makamlarının tahliye taleplerini cevapsız bıraktığını, hükümlü olarak kaldığı cezaevinde COVID-19 hastalarının tespit edildiğini, kronik rahatsızlıklarına Kovid-19 faktörünün de eklenmesiyle yaşam hakkının risk altında olduğunu öne sürdü.

Bunun üzerine AİHM, hükümetten görüş istedi. Adalet Bakanlığı, AİHM’e 16, 24 ve 28 Temmuz’da hükümet görüşlerini gönderdi.

Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığınca hazırlanan hükümet görüşlerinde, başvuranın tüm sağlık kontrolleri ve muayene işlemlerinin yapıldığı, 7 Şubat’tan 28 Temmuz’a kadar geçen sürede müracaatçının tedavi ve muayeneye rıza göstermediği belirtildi.

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINDI

Hükümet görüşünde, başvuranın bulunduğu cezaevinde aktif Kovid-19 vakasına rastlanmadığı ve ceza infaz kurumlarında gerekli önlemlerin alındığı kaydedildi.

Anayasa Mahkemesinin Kayacan’ın tedbir talebini 11 Mayıs’ta reddettiği hatırlatılan hükümet görüşünde, başvuranın tedbir talebinin reddedilmesi gerektiği vurgulandı.

AİHM, Adalet Bakanlığının hükümet görüşleriyle birlikte gönderdiği bilgi ve belgeleri de dikkate alarak Kayacan’ın tedbiren tahliye talebini reddetti.