Son Dakika

AK Parti'den Brunson açıklaması

ABD'li din adamı Brunson'ın serbest bırakılması sonrasında AK Partili Yazıcı, “Çok konuşuldu ama daha çok konuşulacak bir dava dosyası” açıklamasını yaptı.

AK Parti'den Brunson açıklaması

ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'ın yargılandığı dava kapsamında serbest bırakılması sonrasında AK Parti'den ilk açıklama geldi. 

AK Partili Hayati Yazıcı resmi Twitter hesabı üzerinden şu açıklamayı yaptı:

"Çok konuşuldu ama daha çok konuşulacak bir dava dosyası: Rahip Brunson’la ilgili dava dosyası.

Türkiye’de mahkemeler bağımsız değil diyenler, yargının bağımsız olduğunu bir kez daha gördüler. Rahip Brunson suçsuz yere tutuluyor diyenler, sanırım hükümle suç isnadının sabit olduğunu anladılar"

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'ın serbest bırakılmasına ilişkin yargı kararını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu Türkiye'de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur. ABD başkanı Donald Trump'a bir kez daha hatırlatmak isteriz ki Türkiye demokratik bir hukuk devletidir ve Türk mahkemeleri bağımsızdır. Türk mahkemeleri gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti de hiçbir organ, makam, merci ya da kişiden talimat almaz."

CASUSULUK YAPTIĞI İDDİA EDİLEN BRUNSON SERBEST

Casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD'li papaz Andrew Craig Brunson 4. kez hakim karşısına çıktı.

Davanın sonucunda Mahkeme heyeti, casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan Brunson hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. Yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.