Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ak Parti’nin 317 vekil sayısı ne anlama geliyor?

Ak Parti'nin 317 vekil sayısı ne anlama geliyor?

Seçimden AK Parti tek başına iktidar çıktı, 317 vekil sayısı ile anayasa değişikliği için gerekli olan vekil sayısına ulaşamadı.

Resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti’nin milletvekili sayısı 317. Bu sonuçlara göre AK Parti tek başına iktidar için 276 sayısının üzerinde oy almış oldu.

ANAYASANIN DEĞİŞTİRİLMESİ İÇİN 317 VEKİL YETERSİZ

Anayasada değişiklik için tekliflerin birinci ve ikinci görüşmelerinde, maddelerin kabulü ile ikinci görüşmenin sonunda tümünün kabulü üye tamsayısının beşte üç çoğunluğunun gizli oyu ile mümkün.

ANAYASANIN DEĞİŞTİRİLMESİ KAÇ MİLLETVEKİLİNİN İMZASIYLA TEKLİF EDİLEBİLİR?

Anayasanın değiştirilmesi en az TBMM üye tamsayısının üçte biri ile yani en az 184 milletvekilinin imzasıyla teklif edilebilir.

DEĞİŞİKLİK TEKLİFİNİN KABULÜ EN AZ 330 VEKİL ÇOĞUNLUĞUNUN GİZLİ OYUYLA MÜMKÜN

Anayasanın değiştirilmesi hakkındaki teklifler Genel Kurul’da iki defa görüşülür. Değişiklik teklifinin kabulü TBMM üye tamsayısının en az beşte üç yani 330 vekilin kullanacağı gizli oy ile mümkündür.

330 vekilin gizli oy ile kabul ettiği teklifin Cumhurbaşkanlığı makamına gönderilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunları gerektiğinde bir daha görüşülmek üzere TBMM’ye iade edebilir. TBMM, Cumhurbaşkanı tarafından geri gönderilen kanunu, üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu 367 vekil ile aynen kabul ederse Cumhurbaşkanı bu kanunu halkoyuna sunabilir.

Meclis tarafından üye tamsayısının beşte üçü (330) ile veya üçte ikisinden 367 az oyla kabul edilen Anayasa değişikliği hakkındaki kanun, Cumhurbaşkanı tarafından Meclis’e iade edilmediği takdirde halkoyuna sunulmak üzere Resmî Gazete’de yayımlanır.

Halkoylamasına sunulmayan anayasa değişikliğine ilişkin kanun veya ilgili maddeler Resmî Gazete’de yayımlanarak yasal hale gelir.

Etiketler