Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

AK Parti’nin ‘kazandıran’ ekonomi vaatleri

AK Parti'nin 'kazandıran' ekonomi vaatleri

Türkiye’de 1 Kasım seçimleriyle yeniden tek başına iktidar olan AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan ekonomi vaatlerine göre, asgari ücretin bin 300 lira olması, emekli aylıklarına yıllık toplam bin 200 lira zam yapılması, kendi işini kurmak isteyen gençlere 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz kredi verilmesi bekleniyor.

AA muhabirinin, AK Parti’nin seçim beyannamesinden derlediği bilgilere göre, yeni dönemde tüm işçi ve Bağkur emeklilerine yıllık ilave bin 200 lira verilecek. Yüzde 15’ten yüzde 10’a indirilen Bağ-Kur sigortalısı esnafın emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisi tamamen kaldırılacak. TOKİ eliyle emekliler uygun koşullarla konut sahibi yapılacak, bu çerçevede emeklilere 240 taksit şeklinde aylık 250 lira bedel mukabilinde konut sahibi olma imkanı sağlanacak. 

AK Parti, gelecek yıl için asgari ücreti bin 300 liraya yükseltme yönünde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na teklifte bulunacak. Ayrıca yapılan işin tehlike sınıfına göre, asgari ücrette farklılaştırılma sağlanacak.

İşini kurmak isteyene 50 bin liraya kadar destek

Genç işsizliğinin önüne geçmek için “ulusal genç istihdamı strateji belgesi” hazırlanacak. Kendi işini kurmak isteyen gençlere proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek verilecek.

Kendi işini kurmak veya geliştirmek isteyen gençlere 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verilecek. Gençlerin kullanacakları 100 bin lira kredi için Kredi Garanti Fonu aracılığıyla yüzde 85 kefalet imkanı sağlanacak. Yeni iş kuran gençlere üç yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlanacak. İlk kez iş bulan her gencin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanması sağlanacak.

Çeyiz hesabı geliştirilecek

Evleneceklere “çeyiz hesabı” desteği, annelere “doğum hediyesi” verilecek, çalışan kadınlara ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı, tam ücretli çalışma hakkı ve çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı tanınacak.

Anahtar teslimi fabrika binası

Emek yoğun sektörlerde yatırımcıların talebi halinde, sembolik bir kira bedeliyle, anahtar teslimi, karşılıksız fabrika binası yapılacak. 

Şubatta 30 bin öğretmen atanacak

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu’nun beyanname haricinde açıkladığı 10 maddelik pakete göre de öğrencilerin burs miktarları 400 liraya çıkarılacak, polislerin emniyet hizmet tazminatı yüzde 25 artırılacak, er ve erbaşların harçlığı 2,5-3 katına çıkarılacak, muhtarların maaşları bin 300 liraya çıkarılacak, şubatta 30 bin öğretmen atanacak.

Etiketler