Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Akhisar’da tehlike geçmedi

Manisa’da meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki deprem büyük paniğe sebep oldu. Akhisar ilçesinde meydana gelen depremi üç yıl önceden tahmin eden Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Manisa için uyarıda bulunarak tehlikenin geçmediğini söyledi.

Sümeyye Aksu
Akhisar’da tehlike geçmedi

Diriliş Postası Muhabiri Sümeyye Aksu/Türkiye

Önceki gün Manisa’da meydana gelen ve çevre illerin yanı sıra İstanbul’da da hissedilen depremin merkez üssü Akhisar’a bağlı Musalar Mahallesi olarak açıklandı. 5.4 büyüklüğündeki depremin ardından ilçede vatandaşların kaygılı bekleyişi sürerken bölgede çok sayıda artçı deprem daha kaydedildi.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy üç yıl önce Ege’de 6,5 büyüklüğünde bir deprem oluşabilir, açıklamasını yapmış ve dikkatleri Manisa Akhisar’a çekmişti. Üşümezsoy, bölgede 6,5 büyüklüğünde deprem potansiyelinin bulunduğunu dile getirmişti. Üşümezsoy, Akhisar ilçesinde meydana gelen ve artçı sarsıntıların yer yer devam ettiği depremlerle ilgili gazetemize konuştu.

İKİ FAY BİRLİKTE ÇALIŞIRSA RİSKLİ OLUR

Bölgedeki faylar hakkında bilgi veren Üşümezsoy, “Bu fay hattı Manisa’dan Akhisar ve Kırkağaç’a doğru giden yamuk bir fay sistemi. Buna velev gelen Akhisar-Gölmarmara Akhisar-Saruhan, Manisa Spil Dağı’nın doğu kesimi düzleminde olan faylar. Bu üç faylar bir tarak gibi ana faya doğru bulunmaktadır. Bu faylar üzerinde ikisinin birleştiği yerde daha etkin depremler oluşturmaktır. Benzeri Midilli tarafı ile de faylarla kesişmekte. Keza Foça’daki fay da aşağıdan İzmir Körfezi’ne girip kuzeye Foça’ya giden fayın kesiştiği yerde oluşuyor. Bu faylar, ikisi birlikte çalıştığı zaman riskli oluyor; ama tek başına çalışırsa risk düşük olur. Manisa’da hem kuzeyden hem de kuzeydoğusundan Salihli’ye doğru giden fay hattı var.Ama daha çok bu üç tarak gibi olan faylardan Gölmarmara, Saruhan, Manisa hatları giderek Gediz Vadisi’ne doğru uzanan faylar. Bunları dikey kesen ise Manisa ve Akhisar fayı. Bunların birisi kırıldığı zaman 7 büyüklüğünde depremler oluşabilir” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK BİR DEPREM OLACAK!

Yaşanan küçük depremlerin artmasının daha büyük bir yırtılmayı getireceğini söyleyen Üşümezsoy, “Akhisar’da geçen hafta olan iki büyük deprem sonrası oluşan hareketlilik Akhisar’a dikkat çekmemiz gerektiğini gösterdi. Uzun zamandır bölgece deprem olmamıştı. Bu faylarda streslerin biriktiğini, stres sonucu bu fayların yırtıldığını gördük. Bu küçük depremler arttıkça daha büyük bir yırtılmayı getirecektir. Bunun anlamı da büyük bir deprem olacağı tanısıdır. Bu bölgedeki faylar Güneydoğu’dan gelen normal fay sistemi ile Kuzey-güney yönünde batıdan çevreleyen yanal atımlı fay sistemlerinin kesiştiği faylardır. Kesiştikleri nokta çekmece rafının rayları gibi birbirine paralel giden bir parçadır” dedi.

Diriliş Postası Muhabiri Sümeyye Aksu/Türkiye