Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Amaç, seçimleri sabote etmek

Amaç, seçimleri sabote etmek

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Ankara Garı önünde 10 Ekim’de meydana gelen terör saldırısının, “terör eylemlerini yaygınlaştırıp 1 Kasım genel seçimlerini erteletmek” amacını taşıdığı belirtildi.

Saldırıya ilişkin ele geçirilen dijital materyallerin içeriklerinin çözümüne dair emniyet birimlerince başlatılan çalışmaların devam ettiği ve materyallerin yaklaşık yüzde 5’lik kısmının çözülebildiği belirtilen açıklamada, dijital materyallere göre, saldırıyı düzenleyen örgütün Gaziantep merkezli hücre tipi bir yapılanma modeli olduğu ve Suriye’deki DAEŞ örgütünden talimat alarak Türkiye genelinde eylemler planladığının anlaşıldığı kaydedildi.

İncelenen kayıtlara göre, söz konusu terör örgütünün Mersin ve Adana’daki HDP saldırılarını, Diyarbakır’daki HDP mitinginde gerçekleştirilen bombalama eylemini ve Suruç’taki bombalama eylemini gerçekleştirdiğine dair kuvvetli deliller bulunduğu kaydedilen açıklamada, terör örgütüne Suriye’deki örgüt merkezinden düzenli para akışının olduğu vurgulandı. 

Askeri üsse eylem planı

Terör örgütünün yurt içinde birçok eylem planladığı, özellikle Suriye’den mülteci olarak Türkiye’ye gelmiş olan ve terör örgütleri ile bağlantısı bulunmayan Suriyeli gençleri örgüte çekmeye çalıştığı bildirilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Suriye’den PKK ve DEAŞ’e karşı olan tüm gruplara yönelik eylem yapma izni aldıkları, aynı şekilde yurdumuzda yaşayan Hristiyan ve Yahudilere karşı da eylem yapmak amacıyla aynı izin almak için gayret gösterdikleri, yurt içindeki bir askeri üsse yönelik canlı bomba eylemi yapmayı planladıkları tespit edilmiştir.”

Açıklamada, ele geçirilen dijital kayıtlara göre 10 Ekim’de Ankara Garı önünde meydana gelen patlamaya dair elde edilen yeni bilgiler de paylaşıldı. Başsavcılığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu terör örgütü Ankara’da Sıhhiye Meydanı’nda yapılması düşünülen barış mitingine katılacak grupları açık kaynaklardan tespit ederek bu gruplara karşı bombalama eylemi gerçekleştirmek amacıyla hedef tespiti yapmıştır. Gerçekleştirilen terör eyleminin sonuçlarından neler beklediklerini kendi içlerinde değerlendirmişlerdir. Eylemleri aşağıdaki amaçlara ulaşmak için gerçekleştirdiklerini belirtmişlerdir:

– Yaklaşan seçimleri sabote ederek siyasi istikrarı bozmak ve seçim sonucunda çıkacak siyasi tablodan herhangi bir şekilde hükümet kurulmasını zorlaştırmak.

– Terör eylemlerini yaygınlaştırıp 1 Kasım genel seçimlerini erteletmek.”

Soruşturmanın derinleştirilerek devam ettiği kaydedilen açıklamada, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlükleri bünyesinde oluşturulan 20 kişilik ekip ile dijital verilerin çözümü çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!