Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Amacımız OHAL’i mümkün olduğu kadar kısa tutmak”

“Amacımız OHAL’i mümkün olduğu kadar kısa tutmak”

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çankaya Köşkü’nde gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Kurtulmuş, darbenin püskürtüldüğünü ancak bundan sonra, “Korkulu rüya görmektense uyanık olmak evladır” anlayışıyla hareket edileceğini belirtti. Kurtulmuş, “Milletimize şükran borçluyuz. Eğer milletin cesareti ve feraseti olmasaydı, bugün belki hayatta olmayacaktık.” diye konuştu.

ÇOK HIZLI KARAR ALMAK DURUMUNDAYIZ

OHAL ilanına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kurtulmuş, şunlar kaydetti:”Amacımızı olağanüstü hali mümkün olduğu kadar kısa tutmaktır. İnşallah 3 aya kadar dahi gerek kalmadan, 1- 1,5 ay içerisinde işimizi bitirip bu süreci, atmamız gereken adımları atarak tamamlarız ve Türkiye tamamıyla normale dönmüş olur. Türkiye, geçen yıl 20 Temmuz’dan bu yana 2 terör örgütü, PKK’nın ve DAEŞ’in son derece yoğun saldırısı altındadır. Şimdi bunlardan daha büyük bir tehlike arz eden ve onlardan farklı olarak kamu kurum ve kuruluşlarının içine, her yere sirayet etmiş olan bir ve artık bazı saflar diyordu ‘bunlar nasıl terör örgütü ilan ediyorsunuz silahları mı var?’ Evet milletten gasp ettikleri uçakları, helikopterleri, tankları, ağır silahları olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Şimdi böyle bir örgütle de eş zamanlı mücadele etmek mecburiyetindeyiz. Dolayısıyla burada çok hızlı karar almak, çok seri hareket etmek durumundayız. Devletin işleyişini ve etkinliğini artırmak mecburiyetindeyiz. Onun için bir OHAL uygulamasına ihtiyaç olduğu ortaya çıktı ve bu karar alındı.”

“Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı değil”

Fransa’da da OHAL ilan edildiğini hatırlatan Kurtulmuş, şunları kaydetti: “OHAL sonrasında Fransa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 15. maddesine dayanarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi sözleşmesi’ni iptal etmişti, daha doğrusu askıya almıştı. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 15. maddesi, olağanüstü hallerde yükümlülüklerin askıya alınmasını düzenliyor. Savaş veya ulusun varlığını tehdit eden başka genel bir tehlike halinde her yüksek sözleşmeci taraf yani, her üye ülke durumun kesinlikle gerektirdiği ölçüde ve uluslararası hukuktan doğan başka yükümlülüklere ters düşmemek koşuluyla bu sözleşmede öngörülen yükümlülüklere aykırı tedbirler alabilir. Dolasıyla burada belki en çok sizlerinde gündemine gelecek husus OHAL’in Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olup olmadığıdır. Hayır Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı değildir.” 

“Sıkıyönetimle ilgisi yok”

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bir gazetecinin “Sokağa çıkma yasağı konusunda bir adım atacak mısınız?” şeklindeki sorusu üzerine, şunları söyledi: “Çok net hayır. Bu, bir sıkıyönetim ilanı değildir. Bu, bir OHAL ilanıdır. Millete OHAL değil, devlete OHAL ilanıdır. Devletin daha etkin çalışması, kanun hükmünde kararnamelerle atılacak adımların çok hızlı bir şekilde atılması için alınmış bir karardır. Asla toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklanması, vatandaşların gece sokağa çıkmasının yasaklanması gibi işler olmayacaktır.” 

Etiketler