Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Amin

Amin

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun açıklamasını duyunca sevindik, ama tereddüdümüz sevincimizi gölgeledi.
Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre aynen şöyle dedi Sinirlioğlu: “Esed, yeni hükümet kurulup tüm yürütme yetkilerini devraldıktan sonra bu 6 aylık geçiş döneminde, üzerinde mutabık kalınan bir şekilde ve tarihte ayrılacak. Seçimlerde aday olmayacak.”
Net, kesin, şeksiz şüphesiz ifadeler bunlar.
Halbuki Viyana Bildirgesi’nde o istikamette açık ifadeler yer almıyor.
Viyana görüşmelerinin en ağır toplarından ABD de bu kesinlikte bir beyanda bulunmadı hiç.
ABD Başkanı Obama dün Antalya’da yaptığı açıklamada “Bizim görüşümüz, hâlâ, onun Suriye’nin geleceğinde yeri olmadığı yönünde” dedi.
ABD’nin görüşünden bahsetti, Viyana Mutabakatı’ndan değil.
İngiltere Başbakanı Cameron ise, G20 Liderler Zirvesi’nden sonra düzenlediği basın toplantısında, “Putin’e, Suriye’de, Esed’siz ve Esed’in gaddar vahşetinden uzakta bir geçişe destek vermesi çerçevesinde uluslararası toplumla birlikte çalışması için çağrıda bulundum” diye konuştu; demek ki İngiltere için de Esed’in müstakbel konumu belirsiz.
Sinirlioğlu kimsenin bilmediği bir şey mi biliyor, başka kimsenin ifşa etmek istemediği gizli bir mutabakatı mı ifşa etti, yoksa temennisini ifade etti de ilgili muhabir bunu vakıa gibi mi algıladı, anlamadık.
Dışişleri Bakanlığı konuya açıklık getirecektir herhalde.
İşin aslı bir yana; Sinirlioğlu’nun sözlerini dua kabul edip “amin” diyoruz.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!