Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Ankara’da Enerji Paydaşları Zirvesi

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu ile Enerji Verimliliği Derneği’nin katkılarıyla Ankara’da düzenlenen 7’nci OSB Enerji Zirvesi gerçekleştirildi.

İbrahim Seçkin Talaş
Ankara’da Enerji Paydaşları Zirvesi

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), Enerji Verimliliği Derneği’nin katkılarıyla Ankara’da düzenlenen 7’nci OSB Enerji Zirvesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın hazır bulunduğu zirve, Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Sanayinin enerjide verimliliğin sağlanacağı en önemli sektörlerin başında geldiğini belirten Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Kalsın, toplumun farklı kesimlerini temsil eden yapılarla hayata geçirmeyi önemsediklerini söyledi. Kamu, sivil toplum ve akademi dünyasıyla yakın iş birliği içerisinde olduklarını dile getiren Kalsın, etki alanlarını daha da genişletip enerji verimliliğinin ‘memleket meselesi’ haline getirilmesi için uğraş verdiklerini hatırlattı.

YÜZDE 40 VERİMLİLİK POTANSİYELİ

Sanayide en önemli girdi kaynaklarının birini enerjinin oluşturduğuna değinen Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Kalsın, enerji maliyetini düşürerek çevreci, gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakabileceklerini sözlerine ekledi. Kalsın, “Araştırmalar gösteriyor ki sanayi tesislerinde uygulanacak enerji verimliliği projeleriyle tesislerin enerji maliyetlerinde yüzde 30’a varan verimlilik sağlanabilir. ‘Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’ kapsamında çok iddialı hedefler ortaya koyduk. Türkiye enerji yoğunluğunda tam yüzde 40 verimlilik sağlama potansiyeline sahiptir. Türkiye’nin 2023 yılına kadar 10,9 milyar yatırımla birincil enerji tüketiminde yüzde 14 azalış sağlanabilecek. 2033 yılına kadar da 33 milyar dolarlık verimlilik sağlamak mümkündür” dedi.

ELEKTRİKLİ MOTORLARDA DEĞİŞİM SÜRECİ

OSB için eğitim faaliyetleri düzenleyeceklerini, ilkinin Ankara Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştireceklerini ifade eden OSBÜK Başkanı Memiş, OSB’lerin enerji tüketiminde önemli bir taraf olduğunu, tüketimin yüzde 70’inin elektrik motorlarından kaynaklandığını belirtti.

Kütükçü, “Bu bizim için önemli bir yaradır. Elektrik motorlarının yüzde 90’ının verimsizdir. Ciddi tasarruf etmemiz mümkün. Bu noktada OSBÜK olarak KOSGEB Destekli projenin paydaşıyız. 7 OSB pilot seçildi. Pilot OSB ile belirlenmiş enerji verimliliği şirketleriyle elektrikli motorların daha iyi verimliliği için etüt yapacak” diye konuştu. Verimsiz motorların verimli motorlarla değişim sürecinin etüt çalışmasının ardından başlayacağını belirten OSBÜK Başkanı Kütükçü, 7 pilot OSB’den sonra dönüşümün tüm sanayi bölgelerinde gerçekleşeceğini ifade etti.

GÜNEŞ PANELİ

Enerjinin piyasaya girişinden tüketimine kadar her noktada verimliğin sağlanmasının kaçınılmaz olduğuna dikkati çeken EPDK Başkanı Mustafa yılmaz, şebeke planlamasına ilişkin düzenlemelerle elektriğin iletimi ve tüketiminde kayıpların düşürülmesini teşvik ettiklerini bildirdi.

EPDK Başkanı Yılmaz, yakın geçmişte çatılarını güneş enerjisi panelleriyle donattıklarını belirterek, güneş enerjisi panellerinin OSB’ler düşünülmesi gerektiğini, örneğinin Ağrı OSB’de var olduğunu sözlerine ekledi. Yılmaz, Ağrı OSB’de de bir yatırımcının sanayi parseline güneş enerjisinden elektrik üretim tesisi kurmasına ilişkin, “Bu yatırımcımız, bize ‘ben tesisi kurdum şimdi ne yapacağız’ dedi. Biz de dedik ki o zaman bu tesisin altına bir sanayi tesisi yapacaksınız. Altına sanayi tesisini yaptı. Yani o enerji tesisi yine çatı haline getirilmiş oldu” ifadelerini kullandı.

80 ŞEHİRDE 2 MİLYON İSTİHDAM

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’de doğal gaz kesintisi yaşanmadığını ve yaşanmayacağını söyleyerek eski dönemde çıkan gazete manşetlerini hatırlattı.

Bakan Dönmez, “Böylece, Türkiye’de doğal gaz kesilecek ya da sanayinin dişlileri duracak gibi eski moda gazete manşetlerine kalın bir çizgi attık. Öncelikle ülkemiz adına gurur duyarak söylüyorum ki Türkiye’nin artık doğal gaz arz güvenliği sorunu kalmamıştır. Vanalar asla kapanmayacak. Üretim sorunsuz sürecek. Ülkemizde hâlihazırda 241 OSB faaliyetlerini sürdürüyor. 80 şehrimizdeki OSB’lerde 50 bine yakın fabrikada 2 milyon vatandaşımız istihdam ediliyor” dedi.

YERLİ/YENİLENEBİLİR

Üretimin ruhunda rekabet ve çok oyunculu piyasa olduğuna değinen Enerji Bakanı Dönmez, “Rekabet kaliteyi, kalite de ilerlemeyi tetikler. Biz de serbest piyasa, güçlü rekabet ve çok oyunculu sistem anlayışıyla adımlarımızı hızlandırıyoruz. Bir taraftan Organize Toptan Doğal Gaz Piyasamızla doğal gazda, diğer taraftan çatı-cephe uygulamalarımızın önünü açarak elektrikte rekabeti ve kaliteyi artırdık. OSB’lerimizdeki tüm sanayi kuruluşlarımızın çatı-cephe uygulamalarından sonuna kadar yararlanmalarını istiyoruz. Sadece üretim yaptığınız alanda değil, enerji alanında da üretici rolünü üstlenebilirsiniz. OSB’lerimizdeki Güneş Enerjisi Santrali kapasitemiz 250 MW’ye ulaştı. Ancak yetmez. Daha fazla üretim için daha fazla enerji gerekiyor. Bizler bu enerjiyi sağlamak için ‘daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir’ diyoruz” şeklinde konuştu.

(KUTU) VERİMLİ MOTORA HİBE

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konunun uzmanı danışmanların OSB’lerde detaylı araştırma yapacağını belirterek, verimsizliğin tespit edilmesi halinde sanayiciye elektrikli motorların dönüşümü teklifinin iletileceğini söyledi.

Bakan Varank, “Dönüşüm için kullanılacak motorların maliyeti 100 bin lira. İşte bu 100 bin liranın yüzde 60’ını sanayicilerimize hibe olarak vereceğiz. Sanayicinin cebinden bu iş için 40 bin lira çıkmış olacak. Eğer dönüşümde kullanılan ‘yerli malı’ ise bu sefer hibeyi 75 bin olarak vereceğiz” diye konuştu. Elektrikli motorların verimliliğiyle ilgili farkındalık oluşturmak, firmaları harekete geçirmek istediklerini belirten Varank, projenin planlandığı gibi ilerlemesi halinde hem sanayide enerji tasarrufuyla firmaların rekabet gücünün artacağını hem de yerli elektrikli motorları sektöründe büyük bir ölçek oluşacağını dile getirdi.

Diriliş Postası Gazetesi Muhabiri İbrahim Seçkin Talaş / Ankara

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri