Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Anneler Kandil’i tutuşturdu

Diyarbakır’da HDP aracılığıyla PKK terör örgütünce dağa kaçırılan annelerin oturma eylemine 3 aile daha katıldı ve sayı 23’e yükseldi. Annelerin eylemi dolayısıyla tutuşan terör örgütü ise HDP’yi azarlayarak, eyleme karşı nasıl tavır alınması gerektiğine ilişkin direktif verdi.

Anneler Kandil’i tutuşturdu

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutarak, 3 Eylül’de partinin il başkanlı- ğı binası önüne gelen ailelerin başlattığı oturma eylemine katılım artarak devam ediyor. 22 yıl önce 18 yaşındaki oğlu Ercan Karaman’ın PKK terör örgütü tarafından kaçırıldığını belirten baba Mehmet Karaman, bu nedenle annelerin yaptığı oturma eylemine katıldığını söyledi.

Ailelere katılan Fatma Akkuş da kızı Songül Akkuş’un 5 yıl önce kandırılarak dağa götürüldüğünü, sosyal medyada kızının terör örgütüne katıldığına ilişkin görüntüleri izlediğini anlattı. Küçük yaşta kızının kandırıldı- ğını vurgulayan Akkuş, “Partiye geldim, bana hiçbir bilgi vermediler. Hiç haber alamadım. Götürdüklerinde 15 yaşındaydı. Kızımı kandırıp götürdüler, 5 yıldır haber alamıyorum. Annelere destek olacağım” ifadelerini kullandı.

Erzurum’dan gelen Halime Şehitoğlu ve Macide Uslu da yeğenleri için oturma eylemine katıldı.

PKK’dan annelere tehdit

Terör örgütü PKK, çocukları- nı zorla dağa kaçırdığı anneleri tehdit etti. Örgütün elebaşlarından Mustafa Karasu, ailelerin eylemini “provokasyon ve komplo” olarak nitelendirerek, HDP’nin bu konuya nasıl yaklaşması gerektiğinin adeta direktifini de verdi.

Karasu, “Bazı HDP’lilerin ‘bu aileleri anlıyoruz ama gerillaya gitmelerinin bizimle alakası yok’ demesi yanlıştır. Anlayışla karşı- larsak o zaman bu aileler üzerinden yürütülmek istenen kirli özel savaş politikalarına meşruiyet kazandırılmış olunur” diyen Karasu, “HDP’nin anlayacağı tek şey var, o da bu ailelerin özel savaş planlaması ve oyunları temelinde oraya gönderildiğidir” ifadesini kullandı.

PKK’nın kirli oyununu bozan annelere fiili tehditler de sürüyor. Bir oğlu yaşı çok küçükken dağa kaçırılan ve iki oğlu da terör örgütü üyeliğinden cezaevinde olan anne Remziye Akkoyunlu, eylemini sonlandırması için PKK’nın cezaevindeki oğlunu intihara sürüklediğini açıkladı.

“Anneler çığır açıyor”

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutarak 3 Eylül’de HDP İl Başkanlığı binası önüne gelen Diyarbakır annelerinin başlattığı oturma eylemine destek ziyaretleri devam ediyor. Diyarbakırlı annelerin HDP il binası önünde başlattığı oturma eylemine destek veren Uluslararası İnsan Hakları ve Demokrasi Derneği Başkanı Remzi Çayır, anneleri ziyaret etti. Annelerin oturma eylemiyle çığır açacaklarına inandığını aktaran Remzi Çayır, “Anneler bu işe bulaşırsa Allah’ın izniyle bu topraklar güler, anneler, aileler, çocuklarımız güler. Korkmaya gerek yok. Anamız, babamız gelsin otursun. ‘Ben artık çocuğumun ölmesini istemiyorum’ desin” diye konuştu.

Dağa kaçırılan oğlu için HDP İl Başkanlığı önünde eylem yapan Mustafa Biçer de PKK’lıların başlarına uzun namlulu silah dayayarak, eyleme katılmamaları için tehdit ettiğini açıklamıştı.

Bu arada, Aysel Bozkurt, kuzeni S. Çetinkaya’ya kavuşma ümidiyle oturma eylemini sürdürürken acı bir haber aldı. Hastanede tedavi gören babasının hayatını kaybettiğini öğrenmesi üzerine baygınlık geçiren Bozkurt’a 112 Acil Servis ekiplerince müdahalede bulunuldu. “Babam gitti” diye feryat eden Bozkurt, ambulansla hastaneye kaldırıldı.