Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Arapça sorulara Türkçe cevap veriyorlar

Arapça sorulara Türkçe cevap veriyorlar

Çankırı’da hayata geçirilen “Yabancılar Arasındaki Okullaşma Oranının Artırılması Projesi” kapsamında farklı ülkelerden Türkiye’ye sığınan ailelerin çocuklarının önemli bir bölümü okullu oldu.
Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Suriye’den gelen ailelerin okula gidebilecek durumdaki çocuklarını tespit ettiklerini, geçen yıl 140 civarında çocuğun okullu iken, şimdi 338’i bulduğunu kaydetti. Vali Özcan, “Bu mutluluk bizim için çok önemlidir” dedi. Vali Özcan, dil problemini aşmak için de çalışma yapıldığını vurgulayarak, “İlimizde 350’ye yakın çocuğu okullu yaptık” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

“ELÇİMİZ OLACAKLAR”

Çankırı Göç İdaresi Müdürü Ahmet Öner de, eğitim-öğretim yılının başlamasının ardından Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü ile muhacirlerle ilgili bir sıkıntı olduğunu Vali Özcan’a bildirdiklerini dile getirdi.
Yabancıların okullaşması için projeye “start verdiklerini” anlatan Öner, “Yabancıların okullaştırılması, yabancı öğrencilerin Türkçe öğrenmesi için böyle bir proje başlattık. Benim sevindiğim nokta çocuklara Arapça soru soruyoruz, çocuklar Arapça değil, Türkçe cevap veriyorlar. Arapça konuşmamak için çocuklarımız kendilerini şartlandırmışlar” diye konuştu. Öner, çocukların gittikleri yerlerde Türkiye’yi anlatacaklarını belirterek, “Bu çocuklar bir gün bizim elçilerimiz olacak. Bu çocuklar bizden gördüklerini gittikleri yerlerde anlatacaklar. Verilen eğitime böyle bakılmalı” ifadesini kullandı.
Ailelerin çocuklarının okula gitmesi için istekli olduğunu; ancak bazı sıkıntıları bulunduğunu dile getiren Ahmet Öner, ailelerin çocuklarının Türkçe öğrenmesini arzu ettiklerini de sözlerine ekledi.
ÇANKIRI

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!