Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Askerler siper olmasa teröristler bizi vuracaktı’

‘Askerler siper olmasa  teröristler bizi vuracaktı’

Kırsaldan şehirlere taşıdıkları saldırılarıyla yaşamı hiçe sayan terör örgütü PKK üyelerinin Diyarbakır’ın Sur ilçesinde kazdığı hendekler, kurduğu barikatlar, tuzakladığı patlayıcılar nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan ancak imkanı olmayan aileler, saldırıların gölgesinde yaşamlarını sürdürüyor.

Sur ilçesinde yaşayan K.S, Sur’da can güvenliklerinin olmadığını, teröristlerin ilçeden ayrılmaları halinde evlerini bombalamakla tehdit ettiğini belirtti. K.S, “Evden taşınmamıza izni vermiyorlar. Can korkumuzdan mecbur ateş altında kalıyoruz. Ben evimi çok büyük zorluklarla aldım, şimdi nasıl çıkar, bombalamalarına nasıl göz yumarım?” diye konuştu.

“Bunların Allah’tan korkuları yok. Kendilerini dinlemeyeni öldürüyorlar” diyen K.S, 3 çocuğuna bakmak için evlere temizliğe gitmeye mecbur olduğunu anlattı. Devletin, hasta bezine kadar halkın tüm ihtiyaçlarını karşıladığını ifade eden K.S, “Daha ne istiyorlar, anlamıyorum. Neleri eksik? Allah devletimizden razı olsun” dedi. Zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiklerini vurgulayan K.S, şöyle konuştu:

“Asker, polis bize yardımcı oluyor. Geçen gün çocuğum hastalandı, doktora götüremedim. Askerler yardıma geldi ve kızımı kucaklarına alarak dışarı çıkardılar. Askerler bize siper oldular hastaneye gidip geldik, yoksa kızım ölecekti. Eğer askerler bize siper olmasaydı bizi vuracaklardı. Geçen gün birisini vurdular. Yaşlı bir teyzeyi, ‘Allah bu ateşe su döksün’ dediği için evine kadar takip edip çay istediler. Mecburen verdiği sıcak çayı kadının başından döküp, ‘İşte Allah bir su döktü’ dediler. Bu insanlık mı? Teyzemin kızı evinden çıkarken bir battaniye almasına izin veremediler. Böyle zulüm olur mu?”

S.M ise teröristlerin saldırılarından dolayı ilçedeki halkın mağdur olduğunu belirtti. Para kazanmak için canını hiçe sayarak çocukları için evlere temizliğe gittiğini ifade eden S.M, terör saldırılarından dolayı tüm ilçe halkının perişan olduğunu söyledi.

PKK, 5 yaşındaki çocuğu vurdu

Genelkurmay Başkanlığı’ndan, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçeleri ile Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden operasyonlarda 214 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.
Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde önemli yurt içi olaylara ilişkin bilgi verildi. Buna göre, önceki gün Cizre, Silopi ve Sur’da birer terör örgütü PKK mensubu etkisiz hale getirildi. Bugüne kadar Cizre’de 155, Silopi’de 17, Sur’da 42 olmak üzere 214 terörist etkisiz hale getirildi.
Cizre’de teröristlerin açtığı ateş sonucu 5 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetti. Silopi’de 13 el yapımı patlayıcı imha edildi, 3 barikat kaldırıldı. Sur’da ise 4 barikat kaldırılırken, 3 el yapımı patlayıcı imha edildi.
Bu arada, Kilis’in Elbeyli ilçesinde Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollarla geçmeye çalışan ve terör örgütü DAEŞ mensubu olduğu değerlendirilen, 2 şahıs gözaltına alındı.
Ayrıca, Iğdır’da yürütülen operasyonlarda terör örgütü PKK işbirlikçisi olduğu ileri sürülen 14 kişi yakalandı.

Etiketler