Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Asya Pasifik ülkeleri dini liderleri İstanbul’da biraraya geldi

Asya Pasifik ülkeleri dini liderleri  İstanbul’da biraraya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Gelin, dili, dini, rengi ne olursa olsun terör şebekelerinin ve ruhlarını, akıllarını ve bedenlerini bu şebekelere satmış katillerin emellerini boşa çıkaralım. Onların bu topraklara kin, öfke, nefret, fitne ve fesat tohumları ekmelerine asla izin vermeyelim” dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, “Kesret İçinde Vahdet: Hikmet ve Barış’ı Birlikte Düşünmek” temasıyla düzenlenen “I. Asya Pasifik Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi” Ankara’da yaşanan terör saldırısında hayatını kaybedenlere Fatiha okunmasıyla başladı. “Bugün burada kendilerinden on yıllarca haberdar olamadığımız kardeşlerimizle toplanmış bulunmaktayız’ ifadesini kullanan Görmez, İslam hilafetinin temsilcisi Osmanlı Devleti’nin, Asya-Pasifik ilişkilerine ait dikkat çekici örnekler verdiğini söyledi. Görmez şöyle konuştu: “Biz belki son dönemlerde Ertuğrul Fırkateyni’nin Japonya’ya gönderiliş ve dönüş yolundaki hazin batış hikâyesini biliriz ancak, bölgeyle ilişkiler aslında çok daha derin ve köklüdür. Bugün Tayland’da halen ortak tarih adına hutbeler okunuyorsa, Hindistan’da Türk Kurtuluş Savaşı’nı desteklemek üzere Muhammed Ali konferans düzenlemişse, Deoband uleması da aynı amaçla Cemiyet-i Ulema’yı kurmuşsa, Devlet-i Aliye 16. yüzyılda Portekizli, 19. yüzyılda Hollandalı işgalci korsanlara karşı Açe’ye lojistik ve askeri destek sağladıysa, iletişim ve ulaşım imkânlarının fevkalade geliştiği şu dönemde niçin birbirimizden yeterince haberdar olmadığımız sorusunu sormak durumundayız.”
İslam dünyasının tarihin en zor süreçlerinden birini geçirdiğine işaret eden Görmez, “Bizim dünyalarımızda ortaya çıkan İslam’ın hakikatini tekeline alan, kendisi gibi inanmayanları tekfir eden, ahlak ve hukuk tanımayan kirli savaşları cihat olarak telakki eden yanlış din anlayışları, Pasifik Asya’nın dingin Müslümanlarına bulaşmamalıdır. Bunun için din eğitimini, âlim yetiştirme düzenini, din hizmetlerini ve dini kaynakları tahkim etmelidir. Kimi uç yorumlara dayalı din anlayışları bir yandan şiddeti, öte yandan İslam korkusunu ve karşıtlığını beslemektedir” diye konuştu.

Ümmetin bütünlüğü sağlanmalı

Müslümanların ümmetin birer parçası olarak birliği, bütünlüğü sağlamanın gayreti içinde olmaları gerektiğini vurgulayan Görmez, geçmişle yüzleşmenin İslami bir vecibe olduğunu belirtti. Görmez, şunları söyledi: “Bu yüzleşme, bizi bugün kendi ayaklarımız üzerinde nasıl durabileceğimiz sorusuna cevaplar bulmaya sevk ederken, umulur ki çocuklarımıza ve torunlarımıza daha sağlıklı toplumlar bırakmamıza da vesile olacaktır. Bu dönemi atlatabilmemizin tek yolu, birliğimizi, beraberliğimizi yeniden inşa etmekten geçiyor. Bunun için kaybettiğimiz değerlerimizi yani, kendimizi yeniden keşfetme sorumluluğumuz kadar, kardeşlerimiz olan diğer Müslümanları da yeniden tanıma çabası içinde olmamız gerekiyor.”

Malaya’dan Türk askerine bağış

İki gün önce edindiği tarihi bir belgeyi de paylaşan Mehmet Görmez, “1923’te İngiliz yönetimi altındaki Malaya adasındaki Müslümanlar kendi aralarında 79 dolar para toplamışlar. Paraları şeflerine götürmüşler ve şu ricada bulunmuşlar; ‘Bu parayı Balkan savaşlarında hayatını kaybeden Türk askerlerinin dul eşleri ve yetim çocukları için göndermek istiyoruz, yardımcı olur musunuz?’ Bağış makbuzunun İngilizlere teslim edileni ve İstanbul’a ulaşan belge de bizde” dedi.

Etiketler