Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Asya’da barış ve kalkınmanın sürdürülmesi dünya için büyük önem taşıyor”

“Asya’da barış ve kalkınmanın sürdürülmesi dünya için büyük önem taşıyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asya Parlamenterler Asamblesi (APA) 11. Genel Kurulu Açılış Töreni’ne mesaj gönderdi.

Asya’da, barış ve kalkınmanın sürdürülmesinin, bölge ülkeleri arasında ekonomik ve sosyal birliğin sağlanması tüm dünya için büyük önem taşıdığını belirten Erdoğan, “Asya bölgesinde barış, refah, ekonomik ve sosyal ilişkiler hususlarında parlamentoların iş birliğini esas alan APA’ya çalışmalarında başarılar diliyor, genel kurulun verimli geçmesini temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Üye ülke temsilcilerini Türkiye’de ağırlamaktan ötürü memnuniyet duyduğunu ifade eden Erdoğan, “Genel kurulun düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ediyor, tüm katılımcıları en kalbi duygularımla selamlıyorum.” dedi.

“ASYA’YI YENİDEN İNSANLIĞIN UMUDU HALLİNE GETİREBİLİRİZ”

Öte yandan, Asya Parlamenterler Asamblesi Genel Kurulu’nda konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım da, “İstersek Asya’yı yeniden dünyanın çekim merkezi yapar, insanlığın umudu haline getirebiliriz. Parlamenterler olarak hepimize görev düşmektedir. Çatışmaların bölgemize, insanlığa hiçbir faydası yoktur. Yapılması gereken; mevcut sorunları ortadan kaldırmak, parlamenter diplomasiyi etkin kullanarak anlaşmazlıkları, sorunları hükümetlerimizin çözebilmesine katkı sağlamaktır. Dünya 21. yüzyılın son çeyreğinde girdiği türbülanstan mutlaka çıkmalıdır.” ifadelerini kullandı.