Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Avrupa Birliğinin’nin, Balkanların istikrarı için bize ihtiyacı var”

“Avrupa Birliğinin’nin, Balkanların istikrarı için bize ihtiyacı var”

Bosna-Hersek Federasyonu Başbakanı Fadil Novaliç, ABD’nin başkenti Washington’da Johns Hopkins Üniversitesinde düzenlenen ve “Dayton’ın Ardından 20 Yıl: Bosna-Hersek’te Reform Süreçlerindeki İlerlemeler” başlıklı panele katıldı.
Novaliç, ülkedeki genel gidişatın iyi olduğunu, yabancı yatırımların arttığını ve bütçe dengesinin belli ölçüde sağlandığını ancak hala zamana ihtiyaçları olduğunu kaydetti. Novaliç, anayasal ve kurumsal reformlar kadar sosyoekonomik reformların da toplumun refahı için çok önemli olduğunu vurguladı.
Kamu finansmanı, ekonomide rekabet, işgücü piyasası, emeklilik sistemi ve kamusal hizmetler başlıkları altında değerlendirdikleri yapısal sorunlara yapısal çözümler üretebilmek için çok gayret gösterdiklerini ifade eden Novaliç, ülkedeki mali istikrarın sağlanabilmesi adına gerekli tüm çalışmaları yaptıklarını anlattı.
Novaliç, bu meselelerin ele alınma sürecinde hem AB hem de ABD’ye belli sorumlulukların düştüğünü söyledi.
Ekonomik istikrarı sağlama yolunda IMF ile beraber çalıştıklarını ancak bu kurumun değerlendirme kriterlerinin Bosna-Hersek üzerinde baskı yaratacak düzeye ulaşmaması gerektiğini vurgulayan Novaliç, “Bütçe dengeleri iyileşiyor, yabancı yatırımlar ve istihdam artıyor. Sorunları çözmek için belli bir planımız var ve bunları takip ediyoruz” dedi.
Bosna-Hersek’in en büyük ihracat kapısının AB olduğunu kaydeden Başbakan Novaliç, “Balkanların istikrarı için AB’nin bize ihtiyacı var; bizim de istikrar için AB’ye ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.
Ülkedeki istikrar için hukukun üstünlüğünün çok önemli olduğunu vurgulayan Novaliç, referandum öncesinde uzun vadeli hedeflerde uzlaşma olmasına rağmen Sırp tarafı ile hala belli konularda ortak bir zemin bulunamadığını ifade etti.