Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Avrupa’dan Ermenistan’a Karabağ çağrısı

Avrupa’dan Ermenistan’a Karabağ çağrısı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Siyasi İşler Komitesi, Ermenistan’dan Yukarı Karabağ’da işgal ettiği topraklardan askeri birliklerini geri çekmesini istedi.
Komite toplantısında kabul edilen karar tasarısında, “Yukarı Karabağ dışındaki işgal altındaki diğer Azerbaycan topraklarından da Ermenilerin askerlerini ve düzensiz birliklerini geri çekmesi ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün tesisine, AGİT Minsk süreci çerçevesinde saygı göstermesi” istendi.
Minsk grubunun Yukarı Karabağ’ın geçici statüsünü görüşmek üzere toplanması çağrısında bulunulan kararda, bu geçici statü ile özerk yönetimin güvenliğinin sağlanması, Nahçivan’a açılacak koridor, Yukarı Karabağ’ı Ermenistan’a bağlayacak koridoru da kapsayacak diğer güven artırıcı önlemlerin de içinde olduğu konuların yine bu toplantıda ele alınması tavsiyesinde bulunuldu.
“Yukarı Karabağ sorununun diğer uluslararası büyük krizlerin gölgesinde kalmasından üzüntü duyulduğu” kaydedilen kararda, “sorunun çözümünün gecikmesinin Avrupa Konseyi’nin iki ülkesi arasındaki gerginliği savaşa kadar götürebileceği” uyarısında bulunuldu.
Kararda, Azerbaycan ve Ermenistan’dan Yukarı Karabağ sorununun barışçıl bir şekilde çözümü için gösterilen çabalara destek vermeleri istenirken, iki ülkeye askeri güç kullanımından uzak durmaları çağırısı yapıldı. Kararda, “AGİT’in Yukarı Karabağ sınırları ve diğer işgal altındaki topraklarda güvenliğin sağlanması ve yerlerinden edinmiş kişilerin topraklarına güvenli bir biçimde geri dönüşlerinin sağlanması için uluslararası barış gücü görevlendirmesi” istendi.