Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Avrupalı turistler Türkiye’den vazgeçemez”

“Avrupalı turistler Türkiye’den vazgeçemez”

Türkiye, geçtiğimiz yıl ağırladığı 40 milyon turistle Birleşmiş Milletler bünyesinde bulunan Dünya Turizm Örgütü sıralamasında İtalya’nın ardından 6. Sırada yer bulmuştu. Yüzlerce tarihi eser ve doğa güzelliklerine sahip olan Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında kilit rol oynayacak olan turizm sektöründe Sultanahmet Meydanı’nda DAEŞ terör örgütünün patlattığı bomba sonrası kayıp yaşanır mı? Soruları akıllara gelirken, paralel ve Doğan Medya, “Turizme terör darbesi” haberlerini sıralamıştı. Turizm acentelerinin yetkilileri, yaşanan hain saldırının turizm sektörüne etkilerini değerlendirdi.

Terör her yerde var

Avrupa’nın en büyük seyahat acentesi zincirlerinden RTK’nın Türkiye temsilcisi Hüseyin Baraner, ülkedeki terör olaylarının Avrupalı turistlerin davranışlarında değişiklik oluşturmayacağını, Türkiye’ye yönelik tercihin süreceği kanaatini dile getirerek “Almanya’daki hiçbir tur operatörü ‘Türkiye’ye gitmeyin’ demiyor. Bilakis hepsi tüm paketlerini açarak otelleri gelecek turistler için açık ve hazır tutuyor” dedi. Dünyanın kabuk değiştirdiğini, kıtalarda yaşanan terör saldırıları, patlamalar veya güvenlik sıkıntılarının dünya turizmine de yansıdığını vurgulayan Baraner, dünyanın her köşesinde terör saldırıları meydana geldiğini, Avrupa halklarının, terörün uluslararası bir boyut kazandığı ve her yerde yaşanabileceğinin farkında olduğunu söyledi.

Tercihleri değişmez

Terör olaylarının, sadece Türkiye’ye değil dünyaya ait bir gerçeklik olduğunu ifade eden Baraner, “Almanlar bunun farkında. Hatta Alman İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de ‘Terör her yerde. İstanbul’a, Paris’e, restoranlara gitmeyin diyemeyiz’ dedi. İnsanlar, yaşamak için dünyaya açılacak. Terör saldırılarının Avrupalı turistlerin davranışlarında değişiklik oluşturmayacağına, yine Türkiye’yi tercih edeceklerine inanıyorum” diye konuştu.

30 yıllık tecrübemiz var

Son dönemde terör saldırıları ve Rusya ile yaşanan uçak krizi nedeniyle turizmin olumsuz etkilenmesinin, Türkiye’nin sektörde yaşadığı ilk sorun olmadığını hatırlatan Baraner, Türkiye’nin 30 yıllık turizm deneyimi bulunduğunu kaydetti.Türkiye’deki hoşgörü, misafirperverlik ve uygun fiyat avantajının dünyanın hiçbir yerinde bulunmadığını vurgulayan Baraner, ülkede son dönemlerde yaşanan sorunlardan, tatili bir ihtiyaç olarak gören Avrupalı turistlerin etkilenmeyeceğine inandığını ifade etti.

Etiketler