Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Ayak derisindeki çatlaklar diyabetin habercisi olabilir’

'Ayak derisindeki çatlaklar diyabetin habercisi olabilir'

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Özen Öz Gül, ayak derisindeki çatlakların diyabet hastalığının belirtisi olabileceğini belirterek “Her diyabetik hastaya veya adayına günlük olarak ayaklarına bakmalarını öneriyoruz. Diyabetik hastaların ayakları kurudur, buna bağlı olarak da çatlaklar oluşur” dedi.

Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ayakların, diyabet hastaları için “hassas bölge” olduğunu söyledi.

Kişilerin ayaklarına bakarak diyabet olup olmadıklarını anlayabileceklerini ifade eden Gül, “Her diyabetik hastaya veya adayına günlük olarak ayaklarına bakmalarını öneriyoruz. Diyabetik hastalarda hem sinir hem de damar hasarı ortaya çıkar. Bunun sonucunda da kişilerde oluşan yaraları hissetmeme durumu görülebilir. Diyabetik hastaların ayakları kurudur, buna bağlı olarak da çatlaklar oluşur. Böylece bu çatlaklardan mikrop bulaşma riski de artar. Dolayısıyla enfeksiyon oluştuktan sonra diyabetik hastalarda daha hızlı bir ilerleme olur. Ayak, bu bakımdan hassas olduğu için diyabet hastalarında iyi bir uyarıcı görevi üstleniyor” dedi.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!