Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayasofya’nın kapılarına vurulan zincir ruhumuzu hapsetti | Yeniden dirilişin sembolü Ayasofya

Ayasofya dünyanın dört bir yanına adalet ve nizam götüren bir medeniyetin, Bizans’ı tarih sahnesinden silerek fetih ruhunu taçlandırıldığı mekânı temsil eder. Hak ve batılın savaşında empeyalistlerin krallığını yerle bir eden Fatih Sultan Mehmed Han’ın vakfiyesi olan bu kutsal mekânın kapılarına vurulan yüzyıllık zincir, Anadolu topraklarında ilelebet yaşayacak olan İslam ruhunu zindanlara mahkûm etmenin neticesidir.

Ayasofya’nın kapılarına vurulan zincir ruhumuzu hapsetti | Yeniden dirilişin sembolü Ayasofya

Fetih sonrası Ayasofya’nın kilise olmaktan çıkarılıp camiye çevrilerek Bizans’ın ve yağmacı Haçlı zihniyetinin manevi izleri İstanbul gibi kutsal bir beldeden temizlenmiştir.

Büyük fetih sonrası 481 yıl 8 ay boyunca ezan seslerinin yükseldiği bir cami olarak Müslümanların ibadet ettiği mekâna dönüşen Ayasofya Camii üzerinden bugün hâlâ birtakım oyunlar oynanıyor.

Hilalin haça galip geldiği günün acısını içinde yaşayan birtakım kirli ittifaklar, fetih ruhunu işgal safsatasıyla karalamaya çalışırken çağ açıp çağ kapatan ecdadın hatırasına dil uzatmaya kalkıyor. Fakat bilinmelidir ki Rabbinin karşısında uysal bir koyuna dönüşen bu millet, haksızlık ve ihanet karşısında zulmeti yakıp geçen ejderhaya dönüşmesini de bilir.

Sevdi mi cennet, kızdı mı cehennem kesilen inanmış yüreklerin bugün, üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen başta İsrail olmak üzere ABD ve onun değnekçisi AB ülkelerinin Roma İmparatorluğu’nu yeninden inşa etme hesaplarına asla tahammülü yoktur. Vakti geldiğinde ve inananlar kendilerini o kutlu güne hazırladıklarında Ayasofya bütün ihtişamıyla yeniden ibadete açılacaktır.