Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bahçeli: Rusya’nın katliama ortak olması kabul edilemeyecek bir ilkelliktir

Bahçeli: Rusya'nın katliama ortak olması kabul edilemeyecek bir ilkelliktir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin iç ve dış politikasında sıcak ve sancılı günler yaşadığını belirtti.

Bölgesel gerilimlerin, güç ve nüfuz mücadelelerinin, jeopolitik ve diplomatik kutuplaşmaların ülkenin güvenliği ve toprak bütünlüğünü tehdit ettiğini bildiren Bahçeli, Türkiye ve Rusya arasındaki gerginliklerin her yönüyle kaygı verici olduğuna işaret etti.

Bahçeli, 24 Kasım’da Hatay’ın Yayladağı bölgesinde Türk hava sahasını ihlal eden Rusya’ya ait SU-24 savaş uçağının düşürülmesinin iki ülke arasında derin sorunlara neden olduğunu savundu. 

Başta milliyeti belirlenemeyen söz konusu uçağın 5 dakika içinde 10 defa ikaz edilmesine rağmen mütecaviz tutumuna devam ettiğini aktaran Bahçeli, bu kapsamda değişen angajman şartları doğrultusunda Türk pilotlarınca gereğinin yapıldığının anlaşıldığını vurguladı. Bahçeli, “Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğini tehdit eden, egemenlik haklarını çiğneyen, havadan ve karadan tahrike yeltenen her türlü teşebbüs ve niyete müdahale hakkı olduğu açıktır. Bu hususu bölgesel ve küresel aktörlerin anlayışla karşılaması, hatta saygı duyması ön şarttır” ifadelerini kullandı.

“Türkmendağı, Sibirya’da değildir”

Bahçeli, 3 Ekim’den bu yana Suriye rejimini arkalayan Rusya’nın Türk hava sahasına uluslararası hukuka aykırı şekilde tecavüz ettiğinin bilinen bir gerçek olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Ayrıca Bayırbucak ​Türkmenlerini havadan bombalayarak soydaşlarımıza düşmanca davrandığı, Türkmendağı’na ölüm yağdırdığı ve dolayısıyla Türkiye’nin sabır ve tahammülünü zorladığı da ortadadır. Rusya Federasyonu’nun sınırlarımızın hemen bitişiğinde teröristlere operasyon bahanesiyle Türkmen katliamına ortak olması, kabul edilemeyecek bir ilkelliktir. Türk milletinin bu vahşiliği normal görmesi, olan biten saldırılara sessiz kalması, elbette düşünülemeyecektir.”

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!