Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bahçeli’den kongre açıklamsaı: Yasal değil

Bahçeli'den kongre açıklamsaı: Yasal değil

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, olağanüstü kurultay süreciyle ilgili, “19 Haziran 2016 tarihinde tertip edileceği söylenen yasa dışı kongreye ilişkin olarak ilan usullerine uyulmamış ve de kongrenin iptaline sebebiyet verecek mevzuata aykırı işlemler gerçekleştirilmiştir. Bu haliyle söz konusu kurultayın ‘yasal zeminde’ hayat bulması mümkün olmayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, MHP’nin 6. Olağanüstü Büyük Kurultay tarihinin 10 Temmuz olarak kamuoyuna ilan edildiğini belirtti.

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararının Yargıtayca onaylanmış olmasının, Çağrı Heyeti’ne “yasalara, tüzük ve mevzuata aykırı kongre toplama hakkı” vermediğini ifade eden Bahçeli, siyasi partilerin büyük kurultayının ancak ve ancak Ankara’nın il merkezinde toplanabileceğini bildirdi.

“Yasal zeminde hayat bulması mümkün olmayacaktır”

MHP tüzüğünde aksi yönde hüküm bulunmadığını, tüzüğün 14. maddesinde “Parti Genel Merkez Teşkilatı, Ankara il merkezinde kurulur.” düzenlemesine yer verildiğini belirten Bahçeli, buna rağmen 19 Haziran tarihli MHP Olağanüstü Büyük Kurultayı’nın Ankara il merkezine 32 kilometre uzaklıktaki Akyurt ilçesinde gerçekleştirilmeye çalışıldığını kaydetti.

Yargıtayın istisnasız bütün kararlarında “tüzel kişinin merkezi” ve “yerleşim yeri” kavramlarını “Tüzel Kişilerin Yerleşim Yeri” başlığını taşıyan Türk Medeni Kanunu’nun 51. maddesi ışığında tespit ettiğine dikkati çeken Bahçeli, şu görüşleri paylaştı:

“Yargıtay kararlarından da anlaşılacağı üzere, tüzel kişinin merkezi kavramı tespit edilirken, yargı çevreleri esas alınarak tespit yapılmaktadır.

Ankara’nın 32 kilometre dışında ayrı bir yargı çevresi olan ve ayrı bir idari birim olan Akyurt ilçesinde siyasi parti kongresi yapmaya teşebbüs etmek, asla yasal bir işlem değildir. Devletin eli altındaki resmi kurumlar, yasal olmayan ve Ankara il merkezi dışında toplanan bu kurultay girişimi karşısında sessiz kalmaktadırlar. Oysa bugüne kadar verilmiş olan yargı kararlarında da merkezin bulunduğu çevre dışında gerçekleşen genel kurulların yok hükmünde olduğu açıkça vurgulanmıştır.

Ayrıca, 19 Haziran 2016 tarihinde tertip edileceği söylenen yasa dışı kongreye ilişkin olarak ilan usullerine uyulmamış ve de kongrenin iptaline sebebiyet verecek mevzuata aykırı işlemler gerçekleştirilmiştir. Bu haliyle söz konusu kurultayın ‘yasal zeminde’ hayat bulması mümkün olmayacaktır.”

Etiketler