Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bakan Çavuşoğlu: Terör devleti kurma oyununu bozduk

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, başta Fransa olmak üzere Sireye'de bir terör devleti kurmak istediklerini belirterek, "Bize saldırmalarını nedeni bu oyunu bozmamız" dedi.

Bakan Çavuşoğlu: Terör devleti kurma oyununu bozduk

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda, veikllerin karşısına çıkarak önemli açıklamalarda bulundu.

“HAYAL KIRIKLIĞININ NETİCESİ”

Barış Pınarı Harekatı ve bölgedeki gelişmelere yönelik uluslararası tepkileri değerlendiren Bakan Çavuşoğlu, “Burada çok açık ve net, bir terör devleti kurmak istiyorlardı. Bugün en çok tepki gösteren ülkelere bakın başta Fransa olmak üzere, amaçları burada bir terör örgütü kurmak. Bunun için sahada ve komşu bölgelerde de çok ciddi çalışmalar yaptı. Dolayısıyla bu kadar bize saldırmalarının sebebi de bu oyunu bozmamızla beraber yaşadıkları hayal kırıklığıdır, onun neticesidir” ifadelerini kullandı.

“ABD İLE GÖRÜŞMELER AKİM KALDI”

YPG’nin Türkiye’ye saldırması için DEAŞ üyelerini serbest bıraktığını ve onlara para verdiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Onlarca Arap köyü tarihsel dokusunu, demografik yapısını kaybetti. PYD / YPG terör örgütü insanlığa karşı suç tanımında ne varsa, hepsini hayata geçirdi. PKK ve türevlerini çok iyi tanıyoruz. Batı’nın ikircikli tavrını da çok iyi biliyoruz görüyoruz. ABD bürokrasisi başkanlarının emrini yerine getirmedi hâlâ da yerine getirmediğini görüyoruz. Güvenli bölgenin oluşturulması konusunda ABD ile görüşmeler maalesef akim kaldı. Suriye’nin sınır bütünlüğü terör örgütlerini destekleyenlerin umrunda değil”

“TRUMP, İÇ SİYASETİN BASKISIYLA ADIM ATIYOR”

Terör örgütünün harekat esnasında 700’den fazla havan saldırısı düzenlediğini ve 20’den fazla sivilin bu saldırılarda şehit olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Adana Mutabakatı terörün her türlüsüyle mücadele için hukuki temel sağlamaktadır. DEAŞ tutuklularının durumu önem arz ediyor. Tüm yabancı teröristlerin ülkelerine geri gönderilmesi en köklü çözümdür. Trump’ın iç siyasi baskıyla ülkemize karşı bazı adımlar attığını görüyoruz”