Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bakan Çelik: Paris, Londra ne kadar güvenliyse Ankara da o kadar güvenli

Bakan Çelik: Paris, Londra ne kadar güvenliyse Ankara da o kadar güvenli

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, “Paris ne kadar güvenli ise, Londra, Berlin ne kadar güvenli ise Ankara da o kadar güvenli. Küresel terörün tüm bir coğrafyayı aynı anda tehdit edebilmesi. Bu yeni bir durum. Buna karşı yapılacak en iyi şey yaptığımız işi yapmaya devam etmek. Normal hayatımızı devam ettirmek.” dedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass ve eşi Holly Bass’ın ev sahipliğinde büyükelçilik konutunda ABD’nin bağımsızlığının 240. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Ankara’da görev yapan çok sayıda yabancı misyon temsilcisi, diplomat ve gazeteci katıldı. Resepsiyon, Büyükelçi Bass’ın konukları kapıda karşılamasının ardından iki ülkenin milli marşlarının çalınması ile başladı.

Bass, burada yaptığı açılış konuşmasında geçen yıl düzenlenen bağımsızlık günü resepsiyonundan bu yana “zor ve acı dolu bir yılın” geride kaldığını söyleyerek, “Demokratik toplumlarımızın dayanağını oluşturan temel özgürlükleri korumak için çalışmalıyız. ABD tüm bu çabalarda Türkiye’deki dostlarını desteklemeyi sürdürecektir.” dedi.

“Ankara, Türkiye bu terör tehdidine rağmen güvenli ülkedir”

AB Bakanı Çelik ise tarih boyunca yakın birer müttefik olan ABD ve Türkiye’nin bugün stratejik ortak olarak güçlü ilişkilerini sürdürdüğünü dile getirerek, “Son dönemde Suriye’den Ukrayna’ya, Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya kadar bölgemizde cereyan eden hadiseler artan terör tehditiyle düzensiz göç akımları gibi giderek büyüyen sorunlar Türkiye ve ABD’nin her alanda işbirliğini derinleştirmesinin elzem olduğunu ortaya koymaktadır.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, “Fransız Büyükelçiliği, bugün resepsiyon iptallerini açıkladı. AB Bakanı olarak dış elçilikliklerin böyle bir terör korkusunu Türkiye’de yaşaması konusunda ne düşürüyorsunuz?” sorusu üzerine, bunun büyükelçiliklerin kendi takdir hakları olduğunu belirtti.

Ömer Çelik, “Paris ne kadar güvenli ise, Londra, Berlin ne kadar güvenli ise Ankara da o kadar güvenli. Küresel terörün tüm bir coğrafyayı aynı anda tehdit edebilmesi. Bu yeni bir durum. Buna karşı yapılacak en iyi şey yaptığımız işi yapmaya devam etmek. Normal hayatımız devam ettirmek.” diye konuştu.

Terör ile fiziki olarak mücadele ettiklerini, terörün fiziken herhangi bir şekilde kazanmasının mümkün olmadığını vurgulayan Çelik, esas meselenin ise terörün ideolojik olarak yenilmesi olduğunu, ideolojik olarak yenmek için de terörle ilgili hiçbir meşrulaştırıcı veya mazur gösterici faaliyete izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Etiketler