Son Dakika

Bakan Kurum'dan "İmar barışı" açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugüne kadar imar barışına yaklaşık 6,3 milyon vatandaşın başvuru yaptığını belirterek, imar barışıyla ilgili sürenin şu an için uzatılmayacağını bildirdi.

Bakan Kurum'dan "İmar barışı" açıklaması AA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Sivas'ta, ilk olarak Vali Gül'ü makamında ziyaret etti. Vali Gül'den Sivas hakkında brifing alan Bakan Kurum, buradaki temaslarının ardından Sivas Belediyesi'ni ziyaret etti. 

Çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Kurum, AK Parti hükümetleri döneminde Sivas ve Türkiye genelindeki imar barışına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

İMAR BARIŞI'NA BAŞVURUDA REKOR

Bugüne kadar Türkiye'de imar barışına yaklaşık 6,3 milyon vatandaşın başvurduğunu ve bedelinin yaklaşık 4.1 milyar lira olduğunu dile getiren Bakan Kurum, Sivas'taki başvuru sayısının 37 bin 403 olduğunu açıkladı.

Bakan Kurum, "Yapı kayıt belgesi alan vatandaşımız da 5 bin kayıt belgesi alınmış durumda. Bunun karşılığında da 16 milyon lira bedel yatırılmış durumda. Bakanlık olarak atıl hazine arazilerini kiralama projemiz var. Buna ilişkin 3 milyar 400 milyon metrekare hazine arazisini vatandaşımıza kiralıyoruz. Diğer taraftan 34 milyon metrekare araziyi de hayvancılık ve endemik bitkilerin yetiştirilmesi amacıyla yine vatandaşımıza kiralama projemiz var. Buna ilişkin tüm Türkiye'de çok yoğun bir katılım var. Sivas'ta başvuru sayısı 600 kişi ve giderek artıyor." ifadelerini kullandı.

"BELEDİYE BAŞKANLARINI GÖREVE DAVET EDİYORUM"

Türkiye'nin ekonomik bir savaşla karşı karşıya olduğunu anlatan Bakan Kurum, dövizle ve petrolle ilgili artışlar olduğunu belirterek, kur fiyatlarındaki artışı fırsata çeviren bazı esnaflara tepki gösterdi. Bakan Kurum, bazı esnafların bu artışların çok da üstünde artışlar sergilediğini belirterek, "Sahada, marketlerde, pazarlarda, bakkallarda bu kadar artış olmaması gerekirken çok daha fazla artışın olduğunu gözlemliyoruz. Dün İçişleri Bakanlığımız valilerimize bir genelge gönderdi. Bir gün önce de biz tüm 81 il belediye başkanlarımıza bir genelge gönderdik. Bu fahiş fiyat artışlarından ötürü tüm belediye başkanlarımızı göreve davet ediyorum. Tüm esnafın, bu noktada gereksiz fiyat artışları yapan kimse, stok yapan kimse bunların tespit edilmesi görevini kendilerine verdik. Bu görevi sahada zabıtalarımız eliyle yapacaklar. Pazarları, marketleri, tüm esnafı bu noktada denetleyecekler ve gerçek fiyat artışı yoksa eğer bununla ilgili de her türlü cezai işlemi yapacağız. Tüm belediye başkanlarımızı da bu noktada sahada göreve davet ediyorum." diye konuştu.

İMAR BARIŞINDA SÜRE UZATILACAK MI?

Bir basın mensubunun "İmar barışında süre uzatılacak mı?" sorusuna Bakan Kurum, "Şu an için bir uzatma düşüncemiz yok. 31 Ekim'de tekrar değerlendireceğiz." yanıtını verdi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.