Son Dakika

Bakan Kurum'dan yerel yönetimlere “plastik poşet” genelgesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 1 Ocak 2019 itibariyle plastik poşet kullanımını azaltmak için başlanan uygulamaya dikkat çekmek için yerel yönetimlere "plastik poşet" genelgesi gönderdi.
Bakan Kurum'dan yerel yönetimlere “plastik poşet” genelgesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla plastik poşet kullanımının azaltılması için yerel yönetimlere genelge gönderildi.

Türkiye'de 1 Ocak 2019 itibariyle başlayan "ücretli plastik poşet" uygulaması; görsel kirliliğin önlenmesi, gereksiz poşet kullanımının önemine geçilmesi ve sağlık açısından dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak tercih ediliyor. 

AB ülkesi üyelere bakıldığında, aralarında Danimarka, Bulgaristan ve İspanya'nın da dahil olduğu 14 ülkede ücretlendirme uygulanıyor. Avrupa'da, özellikle gereksiz poşet kullanımının önüne geçmek için tercih edilen bu uygulama, yeni yıl ile birlikte Türkiye'de de hayata geçti. 

Yeni uygulamayla 31 Aralık 2019'a kadar kişi başı yıllık plastik torba kullanımının 90'ı, 31 Aralık 2025'e kadar ise 40'ı aşmayacak şekilde azaltılması esas alındı.

"PLASTİK SAVAŞ AÇTIK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, AK Parti'nin 31 Mart 2019'da gerçekleştirilecek yerel seçim kampanyasında plastik yerine file ve bez kullanacaklarını belirterek, plastik savaş başlattıklarını bildirmişti.

Bakan Kurum da, söz konusu uygulamaya dikkat çekmek amacıyla yerel yönetimlere "plastik poşet" genelgesi gönderdi.

"YILLIK 30-35 MİLYAR PLASTİK POŞET KULLANILIYOR"

Genelgede, Türkiye'de yıllık 30-35 milyar plastik poşet kullanıldığını belirten Kurum, bunların kısa sürede atık haline geldiğini ve petrol bazlı olmaları sebebiyle doğaya zarar verdiğinin altını çizdi.

Bu bakımdan, ücretlendirilme yoluyla kullanılan poşet miktarının azaltılması ve ülkede geçen yıl 440 olan kişi başına düşen poşet sayısının bu yıl 90'a,  2025 için de 40'a indirilmesinin hedeflendiğini vurgulayan Bakan Kurum, genelgede şu ifadelere yer verdi:

"Plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin uygulamanın yeni başladığı bu dönemde tüketicilerde gerekli hassasiyetin oluşmasına yardımcı olunması, tüketicilerin uygulamaya daha kısa sürede uyum sağlayabilmesi ve uygulamanın nihai amacına ulaşması amacıyla belediyenizce, özellikle plastik poşetlerin yaygın olarak kullanıldığı yerlerde pazarlar, marketler gibi çok kullanımlık bez torba, file gibi alternatif malzemelere vatandaşlarımızın kolayca erişebilmesi, bunların vatandaşlarımıza doğrudan temini ve dağıtımı yönünde gerekli çalışmaların yapılarak uygulamaya destek sağlanması hususunda gereğini rica ederim."

Bakan Kurum, ambalaj atıklarının kontrolüyle ilgili Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nin 8'inci maddesi ile belediyelere tevdi edilmiş görev ve yetkilerin icra edilmesi noktasında gerekli hassasiyetin gösterilmesini de istedi.  

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.