Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bakan Sema Ramazanoğlu, işaret dili öğreniyor

Bakan Sema Ramazanoğlu, işaret dili öğreniyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, işitme engellilerle birebir iletişim kurmak amacıyla işaret dili eğitimi alıyor. Ramazanoğlu, “İngilizce, Arapça ve Almanca öğrenmek kadar doğal bir istek, işaret dilini öğrenmek. Bugüne kadar öğrenmemenin eksiklik olduğunu düşündüm” dedi.

Toplumdaki engellilerin önemli bir kısmını işitme engellilerin oluşturması, onlarla sağlıklı iletişim kurabilmek için işaret dili öğrenmenin önemini bir kez daha gündeme getirdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işaret dili eğitimi aldığını belirterek, lisan öğrenmenin bir ihtiyaç olduğunu ifade etti.

“Bir lisan, bir insan” deyişini hatırlatan Ramazanoğlu, ne kadar çok dil bilinirse o kadar çok insanla, farklı kültürlerle irtibata geçilebildiğini, bu şekilde ilişkilerin zenginleştiğini dile getirdi.

Bakanlıkta işaret dili kursu verenlerden ders almaya başladığını aktaran Ramazanoğlu,

“Zaman zaman ben de işitme engellilerle karşılaşıyorum. Anlamsız birtakım işaretlerle anlaşmaya çalışmaktansa karşımdakinin bana ne dediğini bilmek, ben de derdimi anlatmak için işaret dilini öğrenmek istedim. İngilizce, Arapça ve Almanca öğrenmek kadar doğal bir istek, işaret dilini öğrenmek. Bugüne kadar öğrenmemenin eksiklik olduğunu düşündüm” dedi.

Etiketler