Son Dakika

Bakan Soylu'dan valilere 'stokçuluk ve fahiş fiyat' talimatı

İçişleri Bakanlığı, kur kaynaklı gelişmeleri fırsat bilerek stokçuluk yapan ve fahiş fiyat uygulayanlara karşı harekete geçti. Bakanlıktan valilere verilen talimatta, stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıranlara karşı harekete geçilmesi istendi.

Bakan Soylu'dan valilere 'stokçuluk ve fahiş fiyat' talimatı AA

İçişleri Bakanlığı, kur kaynaklı gelişmeleri fırsat bilerek stokçuluk yapan ve fahiş fiyat uygulayanlara karşı harekete geçti. Bakan Soylu, valilere gönderdiği genelgeyle, kur fiyatlarındaki artışı fırsat bilerek fahiş fiyat uygulayanlara ve stokçulara karşı tedbir alınmasını istedi.

VALİLERE TALİMAT: HAREKETE GEÇİN

Genelgede, dövizdeki artışı fırsat bilerek stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletlemelere karşı harekete geçilmesi istenerek fahiş fiyat uygulayanlar için valiliklere, "genel emir" çıkarma konusunda talimat verildi.

ADLİ VE İDARİ İŞLEMLER UYGULANACAK

Bakanlık, bu emirlere uymayan işletmelere gerekli adli ve idari işlemlerin uygulanması istedi.

"STOKÇULUK YAPILMAYACAK"

İl sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin fiyatları yükseltilmeyecek. Ürünlerin piyasaya arzlarının geciktirilmeyecek ve stokçuluk yapılmayacak.

Satılan malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, yerli mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulacak. Ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılacak. Tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesine dikkat edilecek.

GENEL EMİRE UYMAYANLARA ADLİ VE İDARİ İŞLEM UYGULANACAK

Bu tedbirlere ilișkin, genel emire uymayanların tespit edilmesi halinde, Kabahatler Kanunu çerçevesinde adli ve idari işlemler yapılacak ve idari para cezası uygulanacak. 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.