Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Bakan Yardımcısı Birpınar’dan CHP’li İmamoğlu’na “Haliç” dersi: Yatırımları devam ettiremediniz!

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Haliç'le ilgili yapmış olduğu skandal açıklamalarına sosyal medya hesabından tek tek cevap verdi. Birpınar, konu hakkındaki açıklamasında geçmişten bu yana Haliç'le ilgili yapılanlara dikkat çekerken Haliç'in şuan çamur içerisinde olmasının nedeninin CHP’li belediyenin zamanında yapılan yatırımları devam ettiremedikleri için olduğunu anlattı.

Bakan Yardımcısı Birpınar’dan CHP’li İmamoğlu’na “Haliç” dersi: Yatırımları devam ettiremediniz!

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı ve T.C İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar Haliç’te yapılan yatırımların ve projelerin hikayesini 30 twitle anlattı. “İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Projesi “Temel Atmama” Töreni yapan Ekrem İmamoğlu’nu da etiketleyerek Haliç’in hikayesini anlattı.

Birpınar paylaşımında İBB Başkanı İmamoğlu Haliç Yeniden Canlanıyor” şeklinde paylaşım yaptığını hatırlatarak paylaşımdaki önceki yönetimden dolayı Haliç’in çamura büründüğü iddialarının ifadelerin doğru olamadığını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı ve T.C İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar

HALİÇ ÇEVRE PROJESİ BAŞLATILDI

Dönemin Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetimine kadar Haliç konusunda yanlış adımlar atıldığı için Haliç’in içler acısı durumuna dikkat çekerek bu durumun yanlış şehir planlaması ve sanayileşmeden kaynaklandığını ifade etti.

Birpınar, atılan tüm adımların sonucunda çöplüğe dönen Haliç’in imdadına dönemin Belediye Başkan Erdoğan’ın yetiştiğine ve ilk iş olarak Haliç sorununun ele alındığını ve Dünyanın da önde gelen sayılı projelerinden biri olan “Haliç Çevre Projesi”ni başlattığını belirtti.

Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Haliç hakkında gerçekleri anlattığı paylaşımını şu ifadelerle devam ediyor:

“Çok aşamalı çalışmada; Akabinde çevre düzenleme çalışmaları yürütülmüş, Son olarak da bölgenin turizm, kültür, sanat ve rekreasyon vadisine dönüşümüne yönelik adımlar hayata geçirilmişti.

1 BUÇUK SENEDE BİTTİ

Çalışmalara birçok değişik üniversiteden 32 akademisyen katılım sağlamıştı. Islah Projesi 10 Ocak 1997’de başlamış; ancak, Dönemin tüm zorluklarına, Teknolojik imkanların yetersizliklerine rağmen 1,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmıştı.

Haliç’in derinliği kimi yerlerde sadece 10 cm kadar düşmüş, Sütlüce-Eyüp arası derinlik 0-50 cm arasında değişen bir seviyeye dönüşmüştü. Tarama yapılırken gemiler üzerindeki pompalar yardımı ile çıkartılan çamurlar boru hatlarına iletiliyordu. 4 adet boru hattı vardı.

4 boru hattı ile toplamda 4.000 m3/saat çalışma kapasitesine ulaşıldı. Çamurlar, Haliç’e 7 km mesafedeki taş ocaklarında depolandı. Koku için de önlemler alındı. Kireç ve klorlama işlemi yapıldı. Benzetmek gerekirse her saatte 1,5 olimpik havuz suyu 7 KM öteye taşınıyordu.

ISLAH ÇALIŞMALARI HALİÇLE SINIRLI KALMADI

Haliç’te yapılan çalışma; – 4,5 km uzunluk, – 200 m genişlik, – Ortalama 5 m derinlik olmak üzere toplamda yaklaşık 5 milyon m3 çamur. Bu iş boru hatları ile değil de hafriyat kamyonları ile yapılsaydı; Günde en az 400, toplamda en az 200.000 sefer yapmak gerekirdi.

O zamanın şartlarında günde en az 400 sefer kamyon hareketinin oluşturabileceği hengameyi düşünebiliyor musunuz? Ama Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki ekip bu işi başarmıştı. Taşınan çamur kendi haline bırakılmadı. Uygun şekilde bertarafı için ocaklarda 2 baraj yapıldı.

Barajların inşasında 850.000 m3 kaya, kil ve filtre dolgu malzemesi kullanıldı. Depolama sonrası günümüz Maçka Demokrasi Parkı alanından da büyük olan 180.000 m2 dolgu alanı oluştu. Bu alanın üzeri kapatılarak bölge ağaçlandırıldı.

Islah çalışmaları sadece Haliç ile sınırlı kalmadı. Sadabad, Eyüp ve diğer kollektör (Kuzey ve Güney Haliç) çalışmalarının da tamamlanmasıyla bölge bir cazibe merkezi haline geldi. Eyüp’de ziyaretçi akınına uğrayan Pierre Loti tepesinden seyri doyumsuz bir manzara oluştu.

ATIK SU PROJELERİ GELİŞTİRİLDİ

Haliç’in suları temizlenince, su canlıları da bölgeye akın etmeye başladı. Bölgede artık çöpler yerine balıklar yüzüyordu. Hatta balık tutma yarışması dahi yapıldı. İlk yarışmayı 1,5 saatte 128 balık tutan bir vatandaşımız kazandı.

Mevcut kirlilik giderildikten sonra sıra Haliç’in tekrar kirlenmesini önlemeye gelmişti. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) ardı ardına projeler geliştirmiş; Haliç’e doğrudan akan atık suları kontrol altına almak için hamlelere başlamıştı.

Kolektörler vasıtasıyla bu atık sular arıtma ünitelerine sevk edilerek bölgeden uzaklaştırılarak Haliç’in yeniden kirlenmesi önlendi. Kuzey ve Güney Haliç Projeleri olarak anılan çalışmalarda; 120 km uzunluğu aşan birçok atık su kolektörü, tüneli ve deşarj hattı inşa edildi.

BÖLGENİN MARKASI HALİNE GELDİ

Kuzey Haliç Projesinin İSKİ’ye maliyeti 2000 yılı rayiç değerleriyle 118 trilyon, Güney Haliç Projesi ise 92 trilyon Liraya mal olmuştu. Dünyanın en büyük çevre projelerinden biri olan Haliç için yapılan yatırım tutarı, dönemin rayiç değerleriyle 520 Milyon Doları bulmuştu.

Bölge ayrıca tam bir sanat, kültür ve kongre merkezi haline geldi; Feshane, Haliç Kültür ve Kongre Merkezi, Miniatürk…

Yıllarca İstanbul’un göz bebeği olan Haliç; Yanlış bir şehir planlamasının kurbanı olmuş, Sanayiye açılmasıyla da zehirli atıkların yuvasına dönmüş; ancak, bir İstanbul Sevdalısının girişimiyle; “Dolduralım gitsin” denilen yerden cennet misali alana dönüşüm yaşamıştı…

YENİ SIĞLAŞMA ÖNLENDİ

Sonrasında bayrağı devralanlar da aynı azim ve cehd ile hareket etmiş, Haliç başta olmak üzere İstanbul’un dereleri ve diğer doğal güzellikleri korunmaya çalışılmıştır. Her yıl 90.000 m3 dip tarama malzemesi çıkarılarak aynı zamanda ekosistemin devamına katkı sunulmuştur.

Zamanla Alibeyköy ve Kağıthane derelerinden gelen çamur sebebiyle yeni bir sığlaşma oluşmuş, bu kapsamda; 2004 yılında Ulaştırma Bakanlığından temin edilen Çekirge Tarak Gemisi ile Haliç’te yeni bir tarama çalışması yürütülmüş ve 2011 yılına kadar devam edilmiştir.

2011’den sonra ise şat üzerindeki Endüstriyel Ekskavatör ile tarama çalışmalarına devam edilmiştir. Yine, dereağızlarında da şikayete konu olan yoğun koku problemleri giderilmesi için Ulaştırmadan alınan KAZAR tarama araçları ve DÖKÜ gemileri ile çalışmalar yürütülmüştür.

YATIRIMLAR 750 MİLYON DOLARI GEÇTİ

İBB 2017 yılında; tarama ve çamur taşıma gemileri yerli olmak üzere; 1 adet Çamur tarama gemisi, 1 adet amfibi tarama aracı, 2 adet çamur taşıma gemisi alarak Haliç başta olmak üzere dere ve deniz temizleme araç envanterini güçlendirmiştir.

Yapılan bütün bu yatırımlarla Haliç, dereağzı ve koy taraması yapılan yerlerden çıkartılan teressubat (su ve atıksu sistemlerinde dibe çöken tortu) miktarı yıllık ortalama 90.000 m3 bulmaktadır. Verilere İBB’nin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Haliç’i besleyen derelerin zaman zaman kuruması üzerine Haliç’in korunması için 2012 yılında yine dev bir proje hayata geçirilerek Boğazdan Haliç’e can suyu taşındı. 5 km’lik borularla günde 500.000 m3 su taşınan Haliç için yapılan yatırım tutarı 750 milyon doları geçti.

HALİÇ’TEN ÇIKAN DİP ÇAMURU SUSUZLAŞTIRMA TESİSİ

Tesis için ilk adımlar 2018 yılında atıldı. 03 Aralık 2018 tarihinde ihale yapılmış, yüklenici İBB iştiraki İSTAÇ olmuştur. İSKİ 2018 faaliyet raporunda da yer alan projenin ihale ve sözleşmesi bitmiş, işe başlanılmıştır.

Şimdi sormak istiyoruz; 1. Haliç’in temizlenmesinden can suyu verilmesine kadar onlarca iş yapılmış, 750 milyon doları aşan yatırımlar hayata geçirilmişken; Nasıl olur da “Haliç için hiçbir şey yapılmamış? Binlerce ton çamur biriktirilmiş..” denilebiliyor.

Ve dahası.. İhalesi, projesi, sözleşmesi 2018 yılında bitmiş, yüklenici belirlenerek işe başlanmış olan “Haliç Dip Çamuru Tarama ve Susuzlaştırma Tesisi” projesi için; Nasıl olur da kendi geliştirdiğiniz, ürettiğiniz bir projeymiş gibi lanse ediyorsunuz?

ÇEVRE MESELESİ SİYASET ÜSTÜDÜR!

Haliç için hayati derecede önem arz eden Silahtarağa İleri Biyolojik Atıksu Arıtma projesini; Kokuya neden olması ve çevre kirliliğine yol açması gibi mesnetsiz nedenlerle iptal ederken, Daha çok kokuya yol açacak bu projeyi nasıl olur da savunuyorsunuz?

Çok değil, 6 ay önce uyarmıştık. “Haliç tekrar kokulara boğulmasın” demiş, “Bunun için yapılan yatırımlara destek olun” çağrısında bulunmuştuk. Çünkü; “Çevreyi siyaset üstü görüyor, Çevreye yapılan yatırımları önleyici hekimlik” olarak değerlendiriyoruz.

Çağrımızı bir kez daha yineliyoruz; Gelin, Kağıthane’deki ileri biyolojik atıksu arıtma tesisini tekrar değerlendirin. Haliç’in balıkları, yunusları da yapraklara eşlik etsin, alkışa katılsınlar. Hayırlı işlerin karşısında değil, yanında olmak yakışır…

Hep diyoruz, yineliyoruz; Çevre Meselesi ÖNLEYİCİ HEKİMLİKTİR. Çevreye ne kadar yatırım yaparsanız, O derece sağlık masrafınız azalır. Kanal İstanbul’da Dünyanın incisi Boğazın Çevresel Sigortası olacağını unutmayalım. Yarın çok geç olmadan…