Son Dakika

Bakanlık tarımın 25 yıllık yol haritasını çıkarıyor

Türkiye’nin söz sahibi olabileceği bir platform oluşturmak için yola çıkıldığını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Hedefimiz ortak akılla önümüzdeki 25 yılı kuşatacak yeni bir yol haritası oluşturmak” dedi.
Bakanlık tarımın 25 yıllık yol haritasını çıkarıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, kısa, orta ve uzun dönem stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla Türkiye’nin en geniş katılımlı sektör istişare platformu olması hedeflenen “III. Tarım ve Orman Şurası”, ekim ayında gerçekleştirilecek. Şura çalışmaları, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla Orman Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen Tarım Orman Şurası Tanıtım Toplantısı ile başladı. Türkiye’nin en geniş katılımlı sektör istişare platformu olması hedeflenen 3. Tarım ve Orman Şurası’nın amacını, “Türkiye’de tarımsal üretimi ve orman ürünleri üretimini arttırmak, güvenilir gıda teminini, doğal kaynaklarımızın sürdürülebilirliğini, çiftçilerimizin refahını ve planlı üretimi sağlayacak çalışmalar yapmak ve stratejiler geliştirmek” olarak özetleyen Bakan Pakdemirli, şura ile tarım ve ormancılıkta önümüzdeki beş yılı planlayarak, gelecek 25 yılı yönetmeyi hedefle diklerini vurguladı.

Pakdemirli, Bakanlığının bu şura vesilesiyle çizilen hedefleri gerçekleştirme yolunda, tarım, orman ve su konularında, verimlilik ve sürdürülebilirlik çerçevesinde, gıda güvenliği ve güvencesinin sağlanması için, ortak akıl ve bilimin önderliğinde bir yol haritası belirleyeceğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Tarım Şurası için “Görüşünü Bildir” platformu

“Ülkemizde, 24 milyon hektar alanda tarım yapılmakta, 14,6 milyon hektar mera alanından faydalanılmaktadır. Ayrıca, arazi kullanım planlamasıyla 2,9 milyon hektar alanın daha tarıma kazandırılması için çalışmalarımızı başlattık.”

Şura ile tüm Türkiye’nin söz sahibi olabileceği bir platform oluşturmak için yola çıkıldığını belirten Pakdemirli, “Önümüzdeki 3 aylık süreçte dinleyeceğiz, tartışacağız, istişare edeceğiz. ‘Görüşünü Bildir’ sayfası sayesinde tüm vatandaşlarımız görüşlerini ve projelerini özgür bir şekilde bizimle paylaşabilecekler. Ayrıca 1,6 milyon çiftçimize ve sektörün tüm paydaşlarına da SMS kanalıyla ulaştırılarak katkılarını talep edeceğiz. En yalından en detaylı projelere kadar tüm fikirler 21 çalışma grubu tarafından tasnif edilecek, değerlendirilecek ve şura gündemi oluşturulacaktır. Hedefimiz ortak akılla önümüzdeki 25 yılı kuşatacak yeni bir yol haritası oluşturmak” değerlendirmesinde bulundu. Pakdemirli, şura çalışmaları kapsamında gıda enflasyonunu önlemeye yönelik olarak piyasada düzenleyici mekanizmaların etkin kullanılmasının da gündemde olacağını kaydetti.

“Potansiyelimiz 132 milyona yetiyor”

Türkiye’nin coğrafi yapısı ve ekolojik koşulları sayesinde ürün çeşitliliği ve miktarı yönünden tarımsal üretimde büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Pakdemirli, “Bugün tarım sektörümüz, 82 milyon ülke nüfusunun yanı sıra, yaklaşık 5 milyon mülteci ve göçmenle 50 milyon turisti beslemektedir” diye konuştu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.