Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bakü Türk Filmleri Haftası, Osman Sınav’ın Uzun Hikaye’si ile başladı

Bakü Türk Filmleri Haftası, Osman Sınav’ın Uzun Hikaye’si ile başladı

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin başkenti Bakü’de düzenlenen Türk Filmleri Haftası, yönetmen Osman Sınav’ın ‘’Uzun Hikaye’’ filminin gösterimi ile başladı.
Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün ana sponsorluğu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla düzenlenen haftanın açılış etkinliğine Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, eski Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Yıldırım Ak, Adalet ve Kalkınma Partisi Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, yönetmen Osman Sınav ile sinema ve sanat camiasından çok sayıda davetli iştirak etti.
Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun burada yaptığı konuşmada, benzer türde etkinlikleri Azerbaycan’ın diğer bölgelerinde de gerçekleştireceklerinin müjdesini verdi.Türk film ebdüstrisinin son yıllarda çok büyük bir atılım gerçekleştirdiğini ifade eden Büyükelçi Alper Coşkun, filmlere Bakü’de de büyük rağbet olduğunu dile getirdi.
Coşkun, Bakü Türk Filmleri Haftası’nın iki ülke arasındaki sosyla ve kültürel ilişkilerin gelişmesine önemli bir katkı sağlayacağını belirtti.
Yönetmen Osman Sınav da Güneşli petrol yatağı bünyesindeki 10. platformda 4 Aralık’ta gaz borusunun patlaması sonucu çıkan yangında hayatını kaybeden işçiler için taziye dileklerinde bulundu.
“Uzun Hikaye” filminden bahseden Sınav, filmin kendisinin en önemli yapıtı olduğunu vurguladı.
Konuşmaların ardından Büyükelçi Alper Coşkun, Osman Sınav’a plaket takdim etti.
Hafta boyunca Murat Saraçoğlu ve Özhan Eren’in yönettiği “120”, İsmail Güneş’in “The İmam”, Reis Çelik’in “Lal Gece” ve Atıf Yılmaz’ın “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmleri Azerbaycan vatandaşlarının sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Atalay Taşdiken’in “Momo Kız Kardeşim”, Ömer Lütfü Akad’ın “Gelin”, Burak Arlıer’in “Kırımlı” filmlerinin gösterileceği film haftası kapsamında Öner Kılıç’ın “Tünel” belgesel filmi de sinemaseverlerle buluşacak.
Türk Filmleri Haftası’nda yönetmenler Reis Çelik, Öner Kılıç, Atalay Taşdiken ve oyuncu Burak Yenilmez’in katılacağı ücretsiz söyleşi ve paneller düzenlenecek.
Yönetmen Reis Çelik, sinema yazarı Suat Köçer, senarist Alper Aksoy ve Azerbaycanlı iki yönetmen, “Türk Sineması ve Ortak Yapımlar” konulu panelde de sinemaseverleri bilgilendirecek.
Türk Filmleri Haftası kapsamında Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı ve Prof. Dr. Tofik İsmailov, “Ömer Lütfü Akad Sineması” konulu söyleşi yapacak.
Dokuz sinema ve bir belgesel filmin Azerbaycanlı izleyicilerle buluşacağ ve tüm filmlerin ücretsiz olarak gösterime sunulacağı Bakü Türk Filmleri Haftası, 12 Aralık Cumartesi günü son bulacak.