Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bartın’da atıl vaziyetteki köy okulu iş kapısı oldu

Bartın’da atıl vaziyetteki köy okulu iş kapısı oldu

Bartın’da, atıl durumdaki köy okulundan dönüştürülen Ayakkabıcılık ve Sayacılık Eğitim Merkezi‘nde verilen eğitimle sektördeki nitelikli eleman ihtiyacı karşılanarak istihdama katkı sunuluyor. Kentte, tekstilden sonra ikinci büyük sektör haline gelen ayakkabı ve sayacılığın gelişmesi amacıyla geçen yıl kurulan Bartın Sayacılar ve Ayakkabıcılar Derneği tarafından nitelikli ara eleman ihtiyacının karşılanması ve istihdama katkı sağlanması amacıyla eğitim merkezi kurulması planlandı.

MADDİ DESTEK SAĞLANDI

Yer olarak Şiremirtabaklar köyünde kullanılamaz hale gelen bir okulun belirlenmesi üzerine Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) öncülüğünde “Nitelikli Eleman İhtiyacının Karşılanması” projesi hazırlanarak Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (BAKKA) sunuldu. TSO’nun yanı sıra Bartın Sayacılar ve Ayakkabıcılar Derneği, Çalışma ve İş Kurumu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Milli Eğitim il müdürlükleri ile ilde faaliyet gösteren ayakkabı firmalarının da iştirakçi olarak yer aldığı projeye BAKKA tarafından maddi destek sağlandı.

KURSİYERLER FABRİKALARDA İSTİHDAM EDİLİYOR

Geçen yıl Eylül ayında proje sözleşmesinin imzalanmasının ardından eğitim merkezi olarak belirlenen atıl durumdaki köy okulu çatısından duvarlarına, kapılarından elektrik tesisatına kadar onarıldı. Makine, mobilya ve gerekli teçhizatla donatılarak modern ve işlevsel bir hale getirilen eğitim merkezinde Ocak-Mart aylarını kapsayan ilk dönemde 13’ü kadın 25 kişiye eğitim verilerek, ildeki çeşitli ayakkabı ve saya fabrikalarında istihdamları sağlandı.

Mart-Haziran aylarını kapsayan ikinci dönemde ise 16’sı kadın 25 kişinin eğitim aldığı merkez, nitelikli ara eleman ihtiyacının karşılanmasına, istihdama, gençlerin, kadınların ve engellilerin girişimci olmasına katkı sunmaya devam ediyor.