Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Başbakan 48 yerel kanalın canlı yayınında soruları cevapladı

Başbakan 48 yerel kanalın canlı yayınında soruları cevapladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, aralarında Kontv, Kanal Firat, Cay TV, Kanal Urfa, Aksu TV, TV 1, Kanal 100, Kanal 68, TV 6, Vuslat TV, Kanal 3, Kocaeli TV ve Adana TV’nin de bulunduğu 48 yerel kanalda canlı yayınlanan “Anadolu Soruyor” adlı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Paralel yapının yaydığı söylentiler

Başbakan Davutoğlu, paralel yapının, ‘AK Parti mitinglerinde bomba patlayacağı’ yönünde söylentiler yayması ile ilgili olarak, “Hepinizin bildiği felaket tellalı, akbaba, yani ülkenin üzerine kara kabus çökse bundan memnun olacaklar. Bugün mitingde bomba patlamış olsa muhtemelen memnun olacaklardı, ‘dediğimiz çıktı’ diye. Fuat avni diye bilinen şey” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, “Elhamdülillah ilk Kayserililer buna itibar etmedi. Çok güzel miting yaptık şimdi, Şanlıurfalılar buna itibar etmedi. 10 binlerce Şanlıurfalı meydanda toplandı” dedi.

“Tek bir kutuplaştırıcı söz duydularsa hesabını veririm”

Başbakan Davutoğlu, “Bakınız, bir yılı geçti, 1 yıl 2 ay oldu, ağzımdan ya da yazdığım herhangi bir şeyden bir kez dahi Türkiye’de kutuplaştırıcı, karşılıklı ötekileştirmeye dayalı bir tek söz duydularsa, her türlü hesabı vermeye hazırım” şeklinde konuştu.

“Hiç kimseye ötekileştirici nazarla bakılmadı”

Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Kürt vatandaşlarımız kimlikleri dolayısıyla bir baskıya, bir tahkire bir tahfif alınmaya muhatap kalmışlarsa buradayız. Alevi vatandaşlarımız, çok sayıda Alevi kanaat önderiyle bir araya geldim. Her hangi bir şekilde onlara dönük gönül kırıcı, canlarını bu anlamda yakıcı bir söz sadır olursa işte Muharrem ayındayız biz o sözden haya ederiz. Hiç kimseye bu anlamda ötekileştirici nazarla bakılmadı, bakılmaz. Siyasi görüş ayrılıkları olur ama bu görüş ayrılıklarını bir katı tutuma dönüştürmemek lazım. Buna mukabil bizim hakkımızda ne denildiğine bakın. Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında ne kadar hakaret edildiğine, ailelerin nasıl karıştırıldığına, benim hakkımda görevimi ifa ettiğim esnasında ne kadar hakarete maruz kaldığıma hepiniz bi bakın. Yani bunu söyleyenlerin biraz da bir öz eleştiri yapmaları lazım.”

“Güvensiz bir muhatabımız olduğunu anladık”

Kılıçdaroğlu’nun kendisi ile görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamaları da değerlendiren Başbakan Davutoğlu, “Niye zor durumda kalacakmışım? Bir devlet sırrını sizle paylaşmışsak ya bu sırra hürmet edeceksin ve açmayacaksın ya da açtıysan sonuna kadar aç. Günlerdir söylüyorum, neyse benim zor durumda kalacağım şey, aç” şeklinde konuştu.

Davutoğlu, “Devletle ilgili hiçbir şeyin paylaşılamayacağı güvensiz bir muhatabımız olduğunu anladık” ifadelerini kullandı.

“23 Temmuz’da başlayan Huzur ve Demokrasi Operasyonudur”

Başbakan Davutoğlu, “Ceylanpınar’da iki polisimizi, Adıyaman’da askerimizi şehit ederseniz, Türkiye’de hukuk düzenini tanımayarak özerklik ilanlarına kalkarsanız, bir sabrederiz iki sabrederiz daha sonra ‘bir dakika’ deriz. O bir dakika, 23 Temmuz’da başlayan Huzur ve Demokrasi Operasyonudur. Bu Huzur ve Demokrasi Operasyonu son noktaya gidene kadar devam edecek” dedi.

Çözüm Süreci’ni iki kesimin baltalamak istediğini belirten Davutoğlu, “Bir, uyuşturucu ticareti ve insan kaçakçılığından istifade eden Türkiye’deki terör baronları, iki bu terör baronlarını kullanarak Türkiye’ye şantaj yapmak isteyen bazı dış odaklar. Biz bazı dış odakları da terör baronlarını da biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, Çözüm Süreci kapsamında atılan adımlara dair de şunları kaydetti:

“Eğer niyetleri iyiyse yeni bir talep varsa o da göz önüne alınır. Niyetler kötü, bu taleplerin arkasında bu vatanı bölmek, et ile tırnağı ayıracak şekilde Türkiye’de kaos çıkartmak varsa işte buna izin vermeyiz.”

‘Bunların kulakları da gözü de Avrupa’dadır’

Davutoğlu, “Sayın Kılıçdaroğlu 7 Haziran öncesinde, ‘Suriyeli mültecileri geri göndereceğiz’ diyordu. Şimdi onu demiyor. Bunların kulakları da gözü de Avrupa’dadır. Avrupalılar şimdi Almanya bile Suriyeli mültecileri kabul etmeye başladığı için Suriyeli mülteciler makbul hale geldi. Kılıçdaroğlu’nun bu zihniyete kendi aklı yok. Kendi yaklaşımları yok. Kendi vicdanları yok. Mayıs ayından bu yana ne değişti de Suriyeli mültecileri göndermekten vazgeçti Kılıçdaroğlu” şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, “Ne değişmeli, neyi değiştirelim Suriye politikasında? Suriye rejimini meşru diye tanıyıp oraya elini sıkmaya heyet mi gönderelim? Türkiye’nin Suriye politikası değişsin diyenlerin bunu açıkça söylemesi lazım. Ne istiyorlar?” dedi.

Etiketler