Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Başbakan Davutoğlu, canlı yayında gündemi değerlendirdi

Başbakan Davutoğlu, canlı yayında gündemi değerlendirdi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, TVNET’teki canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bazı çevrelerin, ülkede panik havası oluşturmak için özel çaba harcadığını ifade eden Davutoğlu, “Bazı çevreler, tam da teröristlerin istediği şekilde bir panik havası oluşması için özel çaba sarf ediyorlar. Fuat Avni denilen tweet hesabı, benim Şanlıurfa ve Kayseri mitinglerinde terör saldırısı olacağı propagandası yaptı ve birtakım çevreler, bu iki şehirde ‘Aman terör olacak’ diye korkutmaya çalıştı. Halk korkmadı hamdolsun” dedi.

AK Parti’nin İstanbul mitingine ilişkin de çeşitli spekülasyonlar yapılmak istendiğine işaret eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

“İstanbul’da bir partinin il başkanı, spekülatif tahrikkar bir haberle, burada saldırı olacağı gibi bir haber yayıyor. Hatta ‘hastaneler boşaldı, terör saldırısı olacak, oraya taşınacak hastalar’. Meclis’te grubu bulunan bir partinin il başkanı. MHP’nin il başkanı. Teröre karşı mücadele ettiğini veya karşı olduğunu iddia eden bir partinin, tam da teröristlerin istediği bir ortamın oluşması için kara propaganda yapıyor.”

“Rakibiz ama birbirimizin düşmanı değiliz”

Ülkenin istikrarının tüm siyasi tartışmaların önünde olduğunu bildiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Herkesin ortak kader bilinciyle davranması gereken günlerdeyiz. Siyasi rakibiz ama birbirimizin düşmanı değiliz. Siyasi rakibiz ama ülkenin istikrarı, huzuru hepimize lazım. Öyle bir hava estiriliyor ki; (AK Parti zarar görsün, ülkede istikrarsızlık olsun, AK Parti’nin oyu düşsün de sonra ne olursa olsun).”

“Onları bir araya getiren, negatif misyonla AK Parti’den kurtulmak”

Davutoğlu, bazı grupların, AK Parti’den kurtulma amacıyla bir araya geldiğini belirterek, “Öyle bir tabloyla karşı karşıyayız ki; bazı siyasi partiler, terör çevreleri, paralel, ne derseniz deyin, Türkiye için ne istediklerini söylemiyorlar, ne istemediklerini söylüyorlar. O da AK Parti… Onları bir araya getiren husus, pozitif bir mutabakatla Türkiye’yi birlikte ‘şöyle bir vizyona taşıyalım’ diye bir husus değil, negatif bir misyonla AK Parti’den kurtulmak” diye konuştu.

“Kimin yaptığı önemli değil”

Çözüm Süreci’ni eleştiren “Paralel Yapı”nın, HDP’yi destekler hale geldiğine dikkati çeken Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Allah aşkına, Çözüm Sürecini en sert şekilde eleştiren ‘Paralel Yapı’, şimdi bir anda HDP ile nasıl el ele geldi? Nasıl Anadolu’da, Şanlıurfa’da, Kayseri’de her yerde ‘HDP’ye oy verin’ diye kampanya yapıyorlar. Bu akıl alacak bir şey mi? Hz. Peygamber’e Diyarbakır’da yapılan hakareti görüyorlar. Danimarkalı bir karikatürcü bunu yaptığında, Diyarbakır halkı Danimarka’yı telin etmişti. Diyarbakır halkına sesleniyorum, kimin yaptığı önemli değil ki Hz. Peygamber’e hakaret önemli. Diyarbakırlı kardeşim eminim bunu değerlendirecektir.”

Etiketler