Son Dakika

Başbakan Yıldırım: İslamofobi belasına dur demenin zamanı geldi

Hiçbir dini, teröristin kimliği üzerinden karalamanın Müslümanlara yakışmayacağını belirten Başbakan Yıldırım, "Eylemcinin dini üzerinden İslami terör yaftasıyla Müslümanları ötekileştiren bu İslamofobi belasına dur demek zamanı gelmiştir." dedi.

Başbakan Yıldırım: İslamofobi belasına dur demenin zamanı geldi

Başbakan Binali Yıldırım, "Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi"nde konuştu. İslam düşmanlığının açtığı nefret söyleminin, toplumlarda uyumu, çok kültürlülüğü ve ortak yaşamı ciddi olarak tehdit ettiğini ifade eden Başbakan Yıldırım, "İnsan hakları, demokratik değerler, İslamofobi yüzünden günden güne örselenmektedir. Hal böyleyken Avrupa'da yükselen aşırıcılık ve İslam karşıtlığının boyutları, eğer gerekli müdahaleler olmazsa daha da vahim bir boyuta ulaşacaktır." diye konuştu.

"İslamofobi belasına dur demek zamanı gelmiştir"

İslam karşıtlığı ile mücadelenin ancak her türlü çifte standarttan, maksatlı propagandalardan, ön yargılardan vazgeçilerek sağlıklı bir şekilde yürütülebileceğini vurgulayan Yıldırım, "Hiçbir dini, teröristin kimliği üzerinden karalamak biz Müslümanlara yakışmaz ve böyle bir şeyi de biz asla düşünmeyiz. Ancak, bu saygının karşısında saygı görmek Müslümanların da hakkıdır. Eylemcinin dini üzerinden İslami terör yaftasıyla Müslümanları ötekileştiren bu İslamofobi belasına dur demek zamanı gelmiştir." ifadelerini kullandı.

"Aramızdaki iş birliğini daha da güçlendirmeliyiz"

"Müslüman azınlıklara olduğu kadar bütün insanlığa karşı sorumluluğumuz olduğunu hatırda tutmalıyız." diyen Başbakan Yıldırım, İslam'ın barışseverliğini ve Müslümanların asil duruşunun bir mücevher gibi muhafaza edilmesi gerektiğini dile getirdi. 

Müslüman ülkelerin sahip olduğu birikime sıkıca sarılıp, birliğin yeniden inşası için birbirlerine destek olması gerektiğini söyleyen Yıldırım, "Aramızdaki iş birliğini daha da güçlendirmeliyiz. Müslüman coğrafyadaki açlık ve fakirliği ortadan kaldırmak için birlikte daha çok çaba göstermeliyiz." diye konuştu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.