Son Dakika

Başkan Erdoğan'dan "nükleer enerji" genelgesi

Cumhurbaşkanlığı, enerji projelerine ilişkin Resmi Gazete'de 3 ayrı genelge yayımladı. Genelgelerden birinde nükleer santral inşaatı için gecikmeye mahal vermeksizin işlemler hızlandırılacak.
Başkan Erdoğan'dan "nükleer enerji" genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Resmi Gazete'de enerjiyle ilgili 3 ayrı genelge yayımladı.

Kurum adı değişikliği

Resmi Gazete'de yayımlanan genelgelere göre, 2016 yılında "Enerji Yatırımları Takip ve Koordinasyon Kurulu" olarak olusturulan yapı , "Enerji ve Tabii kaynak Yatırımları Takip ve Koordinasyon Kurulu" olarak değiştirildi. Kurul, kamu ve özel sektör tarafından yapılacak yatırımların izin süreçlerinin takip, denetim ve koordinasyonunu sağlayacak. Tüm enerji ve tabii kaynak yatırımlarının hızlı bie şekilde gerçekleşmesini koordine edecek. 

Enerjide beklemek yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ikinci genelgesi ise nükleer santrallere ilişkin maddeler içeriyor. Genelgede, nükleer santral projelerinin gecikmeden tamamlanabilmesi için ilgili kamu kurumlarının yürüttüğü iş ve işlemlerin hızla sonuçlandırılacagi vurgulandı. Genelgeye göre nükleer santral projeleri için ihtiyaç duyulan her türlü destek, yardım ve kolaylıkla titizlikle sağlanacak.

Kamu binalarında tasarruf rehberi

Kamu binalarında enerji tasarrufuyla ilgili üçüncü genelgeye göre ise, yıllık enerji tüketimi belli bir miktarın üstünde olan tüm kamu kurumları 2023 sonuna kadar yüzde 15 enerji tasarrufu sağlayacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kamu binalarında tasarruf ilkeleri uygulama rehberi hazırlayacak. Bakanlık, enerji tasarrufu hedeflerinin gerçekleşme oranlarını Cumhurbaşkanlığına raporlayacak.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.