Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Başsavcılık açıkladı: 944 kişilik “dua” listesi ele geçirildi!

Başsavcılık açıkladı: 944 kişilik “dua” listesi ele geçirildi!

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığından, Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında, örgütün “cennet listesi”ndeki isimlere yönelik düzenlenen operasyon hakkında açıklama yapıldı.

944 KİŞİLİK BİR DUA LİSTESİ ELE GEÇİRİLDİ

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Kaynak Holding ve bağlı şirketlerine yönelik “FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olma”, “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” ve “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında, 2014 yılı içinde hakim kararlarına istinaden yapılan aramalar sonucunda, 944 kişilik bir “dua” listesi ele geçirildiği belirtildi.

ÖRGÜTSEL MOTİVASYON İÇİN “DUA” YÖNTEMİNİ KULLANMIŞLAR

Birinci sırasında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in yer aldığı listenin “örgüt liderinin listeye eklenen şahıslara bizzat dua edeceği” söylemleriyle örgütsel motivasyon sağlamaya yönelik bir araç olarak kullanıldığının tespit edildiği vurgulanan açıklamada, “Listede adı yer alıp kimlik bilgileri belirlenen kişiler arasında örgüt liderinin akrabası olan, ByLock adlı haberleşme ağını kullanan, örgütün gerçekleştiği 15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişimine fiilen katılan, örgüt faaliyeti kapsamında kurulan çeşitli sivil toplum örgütlerine mensup olan ve yine örgüte ait ticari firmalarda çalışan kişiler bulunduğu saptanmıştır.” denildi.

54 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Bahse konu listede adı geçip FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olduğu yönünde yeterli şüpheye ulaşılan 96 kişi hakkında gerekli adli kararlar alınarak İstanbul İl Emniyet Müdürlüğüne arama, el koyma ve gözaltı emri verildiği belirtilen açıklamada, yapılan operasyon kapsamında 54 şüphelinin yakalanarak gözaltına alındığı bilgisi verildi.