Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Bayram namazı vakti minarelerden tekbirler yükselecek

Din İşleri Yüksek Kurulu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ramazan bayramının ilk gününde her ilin kendi bayram namazı saatine göre minarelerden bayram günlerinden şiarı olan tekbirlerin yükseleceğini açıkladı. Tekbirlerle bayram coşkusunun yaşanmasına ve paylaşılmasına yönelik bir uygulama olacağı bildirildi.

Suat Vilgen
Bayram namazı vakti minarelerden tekbirler yükselecek

Diriliş Postası Muhabiri Suat Vilgen/İstanbul

Din İşleri Yüksek Kurulu, yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle camilerde uygulanan ibadet kısıtlaması dolayısıyla bayram namazının kılınamayacağını bir kez daha açıkladı. Vatandaşlarda oluşacak hüznü az da olsa gidermek amacıyla, bayram namazı vakti, minarelerden tekbir sesleri yükselecek.

“ÖNCEKİ BAYRAMLAR GİBİ HAZIRLIK YAPILMALI”

Bayram namazları, oruç ve hac gibi uzun süreli ve yoğun ibadetlerin tamamlanmasının sevinç ve coşkusunun yaşamak üzere cemaatle kılınan ve Müslümanların vahdetini gösteren ibadetler olduğu vurgulanan açıklamada, camilerde bayram namazının kılınmayacağı belirtildi. Açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ramazan bayramının ilk gününde her ilin kendi bayram namazı saatinde minarelerden bayram günlerinin şiarından olan tekbirler getirmek suretiyle bayram coşkusunun yaşanmasına yönelik uygulama yapılacağına yer verildi. Halkın tıpkı önceki bayramlarda olduğu gibi gerekli temizliği ve hazırlıklarını yapması, giyim kuşamına özen göstermesi ve güneşin yükseldiği o bayram namazı vaktini heyecanla, dualarla, zikirle beklemesinin uygun olacağı ifade edildi. Böylece bayram namazını cemaatle kılamamanın hüznünün, bayram namazı vaktine sağ salim ulaşmış olmanın sevinci ve şükrünün Allah’ın huzuruna durarak giderilebileceği belirtildi.