Son Dakika

Belediye işçilerine “yıldırma” operasyonları başladı

Daha önce AK Parti’nin yönettiği ve Hak-İş’e bağlı Hizmet İş Sendikası üyesi olan bazı belediyelerin çalışanlarına, belediye başkanlarının el değiştirmesi üzerine KESK ve DİSK’ten baskı yapılmaya başlandı.
Belediye işçilerine “yıldırma” operasyonları başladı

İstanbul’daki Küçükçekmece ve Esenyurt belediye başkanlıklarını 31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından CHP’li adaylar kazandı. CHP’nin belediye başkanlıklarını almasının ardından Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK) ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından belediye işçilerinin sendika değiştirmesi için baskı yapılıyor.

KESK ve DİSK, daha önce Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet İş Sendikası üyesi olan çok sayıda işçiyi “yıldırma” operasyonuyla istifaya zorlayarak kendilerine üye yapmaya çalışıyor.

BASKI BİNDEN FAZLA İSTİFA GETİRDİ

Hizmet İş Sendikası İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Mustafa Canpolat, Küçükçekmece’de 2018 yılında Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçen bin 800 işçiden yaklaşık bin tanesinin bu baskılar nedeniyle sendikalarından ayrılarak, DİSK’e üye olduğunu belirtti.

Esenyurt da ise 150 işçinin aynı baskıya maruz kalarak sendika değiştirdiğine işaret eden Canpolat, halen toplu sözleşme yapma hakkının kendilerinde olduğunu söyledi. AK Partili başkanlarının 15 yıllık idarecilik döneminde böyle bir baskı yapılmadığına dikkati çeken Canpolat, DİSK’in “Biz geldik” mantığıyla Hizmet İş’i saf dışı etmeye çalıştığını söyledi. Canpolat, önümüzdeki günlerde belediye çalışanlarının, görevi dışında iş verilmesi, başka yerlere sürülmesi gibi yıldırma politikalarına maruz kalabileceklerini söyledi.  

BATMAN’DA HDP BASKISI

Belediye işçilerine yönelik “yıldırma” politikaları, sadece İstanbul ile sınırlı değil. HDP’den Batman Belediye Başkanı seçilen Mehmet Demir’in de çalışanlara şu an bulundukları sendikadan istifa ederek, KESK’e bağlı Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası’na (TÜM-BEL-SEN) üye olması için baskı yaptığı ortaya çıktı.

Bem-Bir-Sen Batman İl Başkanı Diyaddin Demirhan, HDP’den başkan seçilen Demir’in baskısıyla son 5 günde 130 işçinin sendikalarından istifa ettirilerek KESK’e üye yapılmak istendiğine dikkati çekti. Demirhan, belediyede çalışanlarının, istifa etmemesi halinde sosyal denge sözleşmesi imzalanmayacağıyla tehdit edildiğini anlattı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.